zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Majitelům vodních elektráren vadí zákon o regulaci sítě

03.02.2011
Solární energie
Vodní energie
Majitelům vodních elektráren vadí zákon o regulaci sítě

Praha, Písek - Majitelé menších vodních elektráren protestují proti zákonu o energetické regulaci, který dnes měla začít projednávat sněmovna. Vládní novela by v budoucnu měla zamezit možnému přetížení sítě kvůli přibývajícím obnovitelným zdrojům energie. Podle mnohých provozovatelů však povede spíše k likvidaci vodních elektráren.

Na českém energetickém trhu vedle sebe působí uhelné, jaderné i solární zdroje. Správci sítí by proto v budoucnu kvůli vzrůstajícímu počtu provozovatelů mohli řešit problém s přebytkem energie. Pomoci jim mají nové zákony, které však majitelé vodních elektráren odmítají.

Zdrojem jejich obav jsou možná ustanovení, podle kterých budou moci zástupci státu větší zařízení úplně odpojit, menším výrazně snížit platby. Novely se přitom netýkají jen vodních elektráren. "V extrémní situaci bychom mohli za dodávku do elektrizační sítě platit i my," uvedl majitel malé vodní elektrárny Svatopluk Bernášek.

Solární elektrárna Solární elektrárna

Majitelé malých vodních elektráren obecně s regulací obnovitelných zdrojů elektřiny souhlasí, protestují však proti tomu, aby úředníci stavěli jejich zařízení na úroveň fotovoltaických nebo větrných elektráren. Podle samotných distributorů však vodní elektrárny velkým rizikem pro stabilitu sítě nejsou.

"Problematiku malých vodních elektráren a regulaci chápeme z našeho pohledu za naprosto nezbytné," sdělil mluvčí společnosti E.ON ČR Vladimír Vácha. K rozvoji obnovitelných zdrojů elektřiny se Česká republika zavázala na mezinárodní úrovni. K jejich regulaci ale přistupuje mimo jiné i po loňském složitém jednání o osudu solárních elektráren.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí