zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stát počítá s většími výdaji z rozpočtu, zaplatí je zdanění fotovoltaiky

04.02.2011
Solární energie
Stát počítá s většími výdaji z rozpočtu, zaplatí je zdanění fotovoltaiky

Poslanci podpořili zvýšení příjmů a výdajů letošního státního rozpočtu o 11,7 miliardy korun kvůli omezení podpory výroby elektřiny ze slunečních zdrojů. Schválený schodek rozpočtu se nemění. Novelou zákona o rozpočtu se nyní bude zabývat rozpočtový výbor.

Parlament koncem minulého roku fotovoltaiku zdanil a zvýšil některé poplatky. Tím by měly vzrůst příjmy státu. Daň za výrobu elektřiny ze slunečního záření by měla přinést asi 4,2 miliardy korun, výnosy z darovací daně za emisní povolenky přidělené v letech 2011 a 2012 vydělají 4,8 miliardy Kč. Vláda také zvýší poplatek za vynětí půdy, na níž jsou solární panely umístěny, ze zemědělského fondu, což přinese 1,7 miliardy korun. Zhruba miliardu korun by měl přinést vyšší výnos daně z přidané hodnoty.


V příjmech se o 11,7 miliardy korun zvýší daňové příjmy kapitoly Všeobecná pokladní správa. Ve výdajích se částka projeví v kapitole ministerstva průmyslu a obchodu, kde bude zaveden specifický ukazatel "Dotace na obnovitelné zdroje energie".


Investoři chtějí opatření napadnout u soudu


Dopad změn ve fotovoltaice není v rozpočtu zatím zapracován. Novela zákona týkající se solárních elektráren prošla parlamentem později, než první čtení státního rozpočtu, kde se pevně stanovují příjmy a výdaje. "Ve druhém čtení již nebylo možné zapracovat politické rozhodnutí, které jsme učinili. Novela právně reaguje na to, co již bylo rozhodnuto," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.


Celkové příjmy státního rozpočtu by tak měly letos činit 1055,7 miliardy korun místo původních 1044 miliard. Výdaje budou činit 1190,7 miliardy namísto původních 1179 miliard korun.


Investoři do solárních elektráren některá z vládních opatření na omezení fotovoltaiky považují za protiústavní a chtějí je napadnout u soudu.


Novela rovněž dává navíc 180 milionů korun na příspěvek obcím v souvislosti s výkonem státní správy. Peníze se v rámci kapitoly Všeobecná pokladní správa přesouvají z položek související s investičními pobídkami a podporou exportu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí