zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státní lesy: ministr Fuksa utrpěl porážku

04.02.2011
Les
Státní lesy: ministr Fuksa utrpěl porážku

Ministr zemědělství Ivan Fuksa podle Hnutí DUHA utrpěl velkou porážku, když vláda odmítla výslovně schválit jeho návrh obřích tendrů státních lesů a pouze jej vzala na vědomí.

Lesy ČR spravují více než šestinu české krajiny. Slouží jako místo k výletům - do státních lesů se každý víkend vydávají asi dva miliony lidí - a chrání města i obce před povodněmi.

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Vláda prakticky dala od Fuksova návrhu ruce pryč a odmítla se pod něj podepsat. Pro ministra Fuksu je velká porážka, že ani po třech kolech jednání nedokázal více, než aby kabinet jeho plán pouze vzal na vědomí."

"Nicméně od vlády je alibismus, že neřekla jasné slovo. Ministr Fuksa sestavil zakázky na míru několika dřevařským společnostem na úkor výletníků a turistů i péče o naši společnou krajinu. Megatendr je tunelem na zdraví lesů i na státní kasu. Pokud by se tohle ministru Fuksovi opravdu podařilo prosadit, dřevařské firmy budou ve snaze o rychlý zisk poškozovat naše lesy holosečným kácením a podobnými praktikami."

"Pro ministra Fuksu bude ještě hodně těžké ustát plán, který narazil na odpor vědců i veřejnosti, jeho vlastních expertů, lesníků i části vlády. Nebylo to první ani poslední jednání o něm. Stejně jako spor o ekozakázku také tohle bude ještě trvat dlouho. Koncepce je v rozporu se schváleným Národním lesnickým programem, s usnesením Poslanecké sněmovny i s doporučením ministrových vlastních expertů."

"Je to tunel na zdraví lesů a my budeme dál usilovat o jeho zrušení. Velký ohlas od tisíců lidí nám potvrdil, že Češi chtějí zdravé lesy na výlety i poctivé hospodaření se státním majetkem. Pomoc veřejnosti budeme i nadále potřebovat."

"Poděkování nás všech patří ministrům Věcí veřejných i dalších stran, kteří se proti návrhu postavili."

Kontakty:
Petr Machálek, telefon 777 308 113, email petr.machalek@hnutiduha.cz
Jaromír Bláha, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Barbora Šlapáková, telefon 731 465 279, email: barbora.slapakova@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Jihlava
22
11. 2017
22.11.2017 - Seminář, školení
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí