zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O biopotravinu roku soutěží 42 výrobků, nejvíce je biovín

11.02.2011
Biopotraviny
O biopotravinu roku soutěží 42 výrobků, nejvíce je biovín

Do soutěže o nejlepší českou biopotravinu loňského roku se přihlásilo 17 výrobců celkem 42 produktů. Velkému zájmu se těší zejména nová kategorie biovín, ve většině ostatních kategorií naopak soutěžících meziročně ubylo, řekl dnes ČTK organizátor akce Tom Václavík z agentury Green marketing. V devátém ročníku soutěže se výrobci utkají v sedmi kategoriích. Vítěz bude vyhlášen 23. března na konferenci Retail in Detail v Praze.

Šest ekologických vinařů nominovalo do soutěže celkem 18 vín. "V posledních několika letech se množství ekologických pěstitelů vína značně rozrostlo a vyhlašovatel soutěže chtěl na tuto skutečnost reagovat," uvedli dnes pořadatelé soutěže s tím, že množství biovín by mělo v příštích letech stoupat vzhledem k tomu, že velkému množství pěstitelů skončí takzvané přechodné období, které je mezistupněm při přechodu od konvenčního zemědělství k ekologickému.

V minulém ročníku nejvíce obsazené kategorii mlýnských a pekárenských výrobků se letos počet soutěžících výrobků snížil o polovinu na pět. Masný výrobek letos soutěží pouze jeden, loni se jich o cenu ucházelo šest. Kategorie pochutin a ostatních potravinářských výrobků zůstala neobsazena. Naopak počet nominovaných do kategorie mléka a mléčných výrobků se zvýšil z devíti na deset.

Odborná porota letos vybere nejlepší výrobky na svém zasedání v průběhu února. Potraviny budou hodnoceny podle chuti, způsobu zpracování a výroby a použitých surovin. Posuzován bude také celkový koncept výrobku od výhod pro zákazníka přes obal a celkový vzhled až po marketingovou propagaci produktu.
Soutěž každoročně vyhlašuje Potravinářská komora společně s PRO-BIO Svazem ekologických zemědělců. V roce 2009 se vítězem stal švestkový biodžem, vyráběný společností Heliavita ve spolupráci s firmou TopBio.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí