zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hnutí DUHA chce nižší DPH na biopotraviny

20.02.2011
Biopotraviny
Hnutí DUHA chce nižší DPH na biopotraviny

Hnutí DUHA dnes napsalo ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi, aby zařadil biopotraviny mezi položky, které budou mít nižší sazbu DPH.

Koalice se dohodla, že se vyšší DPH nebude vztahovat na vybrané základní potraviny a také na speciální zboží: sunar, potraviny pro diabetiky nebo nebo bezlepkovou dietu. Hnutí DUHA chce, aby vláda mezi ně přidala také bio. Snížila by tak cenový rozdíl mezi výrobky z ekologických statků a produkty z průmyslového zemědělství.

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Stát správně podporuje rozšiřování ekologického zemědělství - ale nedává smysl, aby ten stejný stát zároveň vyšší DPH bránil odbytu biopotravin. Nižší DPH by snížila cenový rozdíl mezi biopotravinami a zbožím z průmyslového zemědělství, a tak by pomohla rozvoji ekologických farem."

"Biopotraviny pomáhají ozdravit českou krajinu. Ekologické zemědělství nepoužívá pesticidy a průmyslová hnojiva. Proto uzdravuje půdu a čistí řeky a díky němu se do krajiny vracejí ptáci, motýli, vzácné rostliny a další život."

"Jde o tak malou částku, že nebude mít prakticky žádný vliv na příjmy státu a důchodovou reformu. Bio logicky zapadá mezi další položky, na které koalice chce uplatnit nižší sazbu DPH."

Kontakt:
Petr Machálek, telefon 777 308 113, email petr.machalek@hnutiduha.cz
Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Magda Koutská, telefon 728 033 727, email magda.koutska@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí