zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpadové firmy krize nezasáhla

23.02.2011
Odpady
Odpadové firmy krize nezasáhla

Jak ukazuje anketa deníku E15, hlavním hráčům na trhu zpracování odpadů rostly tržby i přes krizi. Pravděpodobně za tím stojí nárůst cen druhotných surovin, podnikové úspory a akvizice. Nejlépe na tom byla společnost Marius Pedersen -  utržila loni kolem 4,65 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o zhruba deset procent.

"Považuji to s ohledem na hospodářskou situaci za velmi solidní výsledek. Hlavní vlivy jsou uskutečněné akvizice, vysoká poptávka po druhotných surovinách doprovázená odpovídající úrovní odbytových cen a zčásti také organický růst," řekl deníku E15 obchodní ředitel firmy Pavel Borůvka.

Tržby společnosti . A. S. A. loni podle mluvčí firmy Marie Mockové stouply o 16 procent na 3,84 miliardy korun. "Velký vliv na dobrý hospodářský výsledek měl nárůst cen druhotných surovin a získání nových zakázek v soukromém i veřejném sektoru," řekla deníku E15 Mocková. Nemalý vliv měla ale také úsporná opatření zavedená na přelomu let 2008 a 2009, tedy v době po začátku krize.

Společnost SITA CZ registruje nárůst obratu o tři procenta na téměř dvě miliardy korun. "Všeobecně sníženou ziskovost zakázek jsme nahradili úsporami v režijních nákladech a zvýšenou efektivitou práce. Díky tomu jsme loni nemuseli propouštět," řekla deníku E15 mluvčí firmy Kateřina Kodadová.

Tržby odpadových firem

Roli podle ní hrály i ceny druhotných surovin.

Ty v první polovině roku 2009 výrazně klesly, v létě téhož roku pak ale začaly významně růst. Podle odhadu firmy . A. S. A. stouply ceny druhotných surovin v průběhu loňského roku téměř o polovinu. Podle údajů firmy Marius Pedersen ceny druhotných surovin rostly průběžně do poloviny loňského roku s mírným poklesem na jeho konci a nárůstem na začátku letošního roku.

Tuna čiré PETlahve stála v lednu 2009 zhruba tři tisíce až 4500 korun, ke konci loňského roku to bylo asi deset tisíc až 10500 korun. Cena tuny vlnité lepenky byla před dvěma lety 400 až 600 korun, loni v prosinci pak 2500 až 2900 korun.

Zdroj: zpravy.e15.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí