zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

RWE chce postavit nový zdroj znečištění ve Středočeském kraji

22.02.2011
Energie
EIA
RWE chce postavit nový zdroj znečištění ve Středočeském kraji

Energetický gigant se snaží prosadit výstavbu  paroplynové elektrárny v Mochově, která by se stala významným zdrojem emisí, hluku a případně i světelného znečištění. Projekt se od počátku potýká s nesouhlasem místních zastupitelů a obyvatel. Přesto se RWE snaží pomocí studie EIA získat veškerá povolení a v nejbližší době zahájit výstavbu elektrárny.

Proti nové elektrárně se vyslovili zastupitelé obcí Mochov, Nehvizdy, Čelákovice a Přerov nad Labem. "RWE ignoruje nesouhlas zastupitelů a dál trvá na výstavbě tohoto monstrózního projektu," reaguje poslanec za Středočeský kraj Radim Vysloužil na dopis RWE zastupitelům obcí.

Proti projektu se vzbouřilo i několik občanských sdružení a petici proti paroplynové elektrárně podepsalo přes 3000 lidí. "Stavba má vzniknout na obhospodařovatelné půdě a jen půl kilometru od nejbližších stavebních pozemků," podotýká Vysloužil. Střední a severní Čechy přitom už dnes zápasí s vysokým znečištěním.

Dalším významnou skutečností je, že paroplynová elektrárna není šetrná k životnímu prostředí, jak se energetický gigant snaží namluvit. "Vyrobená energie by navíc sloužila pouze k exportu do Německa a do Rakouska," dodává Vysloužil k užitku elektrárny pro český trh. "Elektrárna nepřinese ani pozitivní vliv na nezaměstnanost v regionu," shrnul na závěr Vysloužil.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí