zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vědci dokázali podíl oteplování na extrémní meteorologické jevy

21.02.2011
Klimatické změny
Vědci dokázali podíl oteplování na extrémní meteorologické jevy

Dvě vědecké studie poprvé dokazují teorii o vlivu oteplování na zvyšování intenzity lijáků a záplav ve druhé polovině 20. století. Obě práce zveřejnil britský vědecký časopis Nature.

Přímá vazba mezi klimatickými změnami a extrémním počasím se dosud jen předpokládala, především na základě počítačové simulace a výpočtů.

"Je to skutečně tak. Náš dokument poskytuje první vědecký důkaz. Člověk ovlivňuje intenzitu extrémních (dešťových) srážek," tvrdí spoluautor jednoho z na sobě nezávislých výzkumů Francis Zwiers z Kanady.

Autoři studií využili dlouhodobých poznatků z Evropy, Asie a Severní Ameriky. Podle nich ve 2. polovině 20. století přibylo 24hodinových lijáků a souběžně s tím se v důsledku oteplování zvyšovala vzdušná vlhkost. "Teplejší atmosféra má zvýšenou schopnost zadržovat vodu," vysvětlil Zwiers.

Deště přitom automaticky nesílí v místech s dosud slabými přeháňkami. Některé oblasti mohou naopak vysychat. Tam, kde se voda v důsledku oteplování kumuluje a zaprší, jsou však lijáky silné. Jev je podle vědců stále patrnější a je úměrný zvyšování množství skleníkových plynů v atmosféře.

V posledních měsících sužovaly či dále sužují ničivé lijáky především Austrálii, Kolumbii, Jihoafrickou republiku a Brazílii. Přímý vliv oteplování na zvyšování rizika povodní se podle vědců prokázal například také u Anglie a Walesu, uvedl francouzský deník Le Monde.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí