zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bez ropy to prostě nejde

25.02.2011
Energie
Bez ropy to prostě nejde

Finanční trhy nesnášejí nejistotu. Nevadí jim diktátoři (pokud panují dostatečně dlouho), vyrovnají se s krizí (dtto - pokud trvá dlouho), zvládnou dobu ledovou i enormní vedra (dtto - pokud vydrží dlouho). Co ale opravdu nesnášejí, je, když se situace mění a když změnu nemají pod kontrolou. Jenže v Africe se situace mění každým dnem a navíc se zdá, že se krize přelévá i do oblasti Perského zálivu. Není divu, že ropa atakuje mnohaletá maxima a její další vývoj je skutečně ve hvězdách.

Přitom ropná naleziště jsou obecně v nestabilních zemích. A nemusí jít zrovna o Libyi, kde je aktuální situace skutečně nepřehledná. Na vývoj cen ropy měly vliv nepokoje v Nigérii, válka v Perském zálivu či znárodnění nalezišť ve Venezuele. Ceny černého zlata ovlivnila nedávno i rostoucí poptávka v Číně a Indii kombinovaná s pádem dolaru.

Vzato kolem a kolem je s podivem, že vyspělý svět už dávno nenahradil ropu jinou, dostupnější surovinou, která nepodléhá tržním výkyvům. Potvrzuje se, že najít alternativu není tak jednoduché. Svět se snaží jít cestou úspor - automobily, které spotřebují desítky litrů na sto kilometrů už nefrčí a obnovitelné zdroje se staly hitem. Přesto předpoklady, že ropný zlom spustí vlnu technologických inovací, především v oblasti energetických úspor, se naplnily okrajově - úspornými žárovkami, produkcí biomasy, podporou solární a větrné energie... Jejich využití v praxi ale často doprovázejí ještě větší problémy než samotný růst cen ropy.

Ekonomika je přes obavy z nedostatku či zdražení ropy pořád nastavena na její velkou spotřebu. Snaha změnit průmysl na využití obnovitelných zdrojů energie se celosvětově zadrhla. Dosavadní přístroje nejsou schopny tyto zdroje přeměnit na energii v nějakém rozumném poměru cena - výkon - přísun energie.

Vysoká cena ropy je (s jistými výkyvy) dlouhodobou realitou. A jestli dnes děsí státy cena přes sto dolarů za barel a ekonomové varují před zpomalením ekonomik, pak by bylo dobré se připravit na budoucnost. V roce 2020 má podle odhadů barel ropy stát zhruba trojnásobek. A přestože je to špatná zpráva pro ekology i spotřebitele, ekonomika i tuto cenu unese.

AUTOR: Julie Hrstková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí