zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zájemci o noční nebe se mohou zapojit do mapování jeho znečištění

26.02.2011
Osvětlení
Zájemci o noční nebe se mohou zapojit do mapování jeho znečištění

Každý, kdo se zajímá o noční oblohu, se může na přelomu února a března zapojit do již 6. ročníku celosvětového mapování rozsahu jejího světelného znečištění. Akce má název Globe at Night 2011 a koná se na celé planetě, řekl ČTK Pavel Suchan z České astronomické společnosti.

K účasti na projektu stačí podle Suchana v době od 21. února do 6. března 2011 vyhledat na nočním nebi asi hodinu po západu Slunce souhvězdí Orion a pokusit se odhadnout, jak slabé hvězdy jsou uvnitř tohoto souhvězdí i v jeho okolí ještě viditelné.

Souhvězdí Orion je podle Suchana na nočním nebi velmi nápadné, takže tento úkol hravě zvládnou i laikové, kteří se jinak na noční obloze nevyznají. Protože je noční nebe doménou astronomů, zaštiťují v České republice celou pozorovací kampaň Hvězdárna a planetárium v Brně a Česká astronomická společnost. Návod, jak se do projektu Globe at Night 2011 zapojit, je na webových stránkách http://www.hvezdarna.cz/globeatnight.

Záměrem projektu Globe at Night 2011 není jen mapování světelného znečištění, ale také snaha přimět lidi podívat se občas na noční oblohu. V uplynulém roce se podařilo shromáždit téměř 18.000 pozorování a je pravděpodobné, že letos bude toto číslo překonáno.

Světelné znečištění je fenomén, se kterým se setkávají zejména obyvatelé velkých měst. Ta jsou v noci zaplavena světlem z veřejného osvětlení či reklamních poutačů, které svítí často bezúčelně do svého okolí. Světlo se rozptýlí v atmosféře a škodí nejen astronomům, kteří pak nemohou pozorovat hvězdy, ale i zvířatům a lidem. Tma totiž zajišťuje kvalitní spánek a odpočinek, je pro lidský či zvířecí organismus stejně důležitá jako denní světlo.

O tom, že je ve velkých městech světla příliš, se může přesvědčit každý, kdo se v noci podívá na nebe. Zatímco v krajích nezatížených světelným znečištěním mohou lidé na nebi vidět tisíce hvězd, obyvatelé měst se musí spokojit s pouhými stovkami či desítkami nejjasnějších stálic. Světelné znečištění je připravuje o hvězdné nebe, Mléčnou dráhu ale i o vzácnější polární záře, komety či meteory, uzavřel Suchan.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
14
11. 2020
14.11.2020 - Seminář, školení
Hradec Králové,
Hotel Tereziánský dvůr
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí