zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihoafrický Johannesburg ohrožuje kyselá voda z bývalých zlatých dolů

02.03.2011
Havárie
Pojištění environmentálních rizik
Jihoafrický Johannesburg ohrožuje kyselá voda z bývalých zlatých dolů

Jihoafrické metropoli Johannesburgu hrozí vážná ekologická katastrofa. Ve více než století starých důlních šachtách, které se táhnou do délky mnoha kilometrů pod celým městem, totiž rapidně přibývá kyselé vody. Oznámila to britská stanice BBC.

Johannesburg je stejně jako celá jižní Afrika suchou oblastí a mnoho obyvatel je závislých na vlastních studnách. Teď jim hrozí, že jejich voda nebude pitná.

"Lidé před tím varovali už před několika lety, jenomže je nikdo nechtěl poslouchat. Jsou tam kilometry šachet a voda, která se původně držela ve svém rajonu, se skrze mrtvé šachty šíří do oblastí, kde původně nebyla," popsal hrozící riziko spolupracovník ČRo v Johannesburgu Cyril Hromník.

Podle tamního ministerstva pro vodní zdroje by mohlo dojít k prosáknutí kyselé vody do ložisek podzemních vod už na počátku příštího roku. "Lékaři se bojí, že vypuknou různé nemoci, na které nejsou připraveni. Je na to třeba velkých investicí a každý se těch investic bojí," řekl Hromník.

Jihoafrická vláda oznámila, že je schopná zahájit odčerpávání vody s nízkým Ph v březnu roku 2012. Jen pro začátek ale potřebuje 500 milionů randů a během dvou let bude podle kabinetu nutné vynaložit asi 4,5 bilionu randů.

"Není to jenom o vybudování pump, ale je otázka, co s tou vodou. Vláda chce budovat fabriky, které budou vodu zpracovávat, aby se nedostala do řek a nádrží. Jenomže to chce strašně moc peněz, které vláda nemá," doplnil Cyril Hromník.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
22
1. 2018
22-25.1.2018 - Veletrh, výstava
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí