zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihlava hledá provozovatele městské kanalizační sítě

07.03.2011
Čištění odpadních vod
Jihlava hledá provozovatele městské kanalizační sítě

Jihlavští radní jako valná hromada akciové společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace dnes schválili koncesní projekt na provoz vodohospodářské infrastruktury ve městě a zahájení koncesního řízení. Během roku a půl by měl být vybrán nový provozovatel městské vodohospodářské sítě. Novinářům to dnes řekl primátor Jaroslav Vymazal (ODS).

"Novým provozovatelem může být i ten stávající, jímž je Svaz vodovodů a kanalizací (SVAK), ale určitě za zcela jiných podmínek," řekl Vymazal. Ze SVAK Jihlava vystupuje koncem příštího roku, nový koncesionář se ujme provozu od začátku roku 2013. O vystoupení ze SVAK rozhodli zastupitelé už v polovině roku 2009.

Měli za to, že členství v tomto svazku regionálních obcí a měst je pro Jihlavu nevýhodné a neefektivní. "Například u velkého vodohospodářského projektu rekonstrukce kanalizace ve městě nejsme investorem ani účastníkem řízení, přitom ho společně s dotací platíme," řekl Vymazal. Podle závěrů odborné skupiny je kalkulace cen vodného a stočného neprůhledná a z vybraných peněz dostává město malý podíl.

Svazek obcí na Jihlavsku sdružuje 32 obcí a měst. Vznikl při privatizaci vodáren v roce 1993. Svazek je majitelem infrastruktury a zajišťuje investice. O provoz se na základě dlouhodobé smlouvy stará Vodárenská akciová společnost, v níž mají obce majetkový podíl. Tato smlouva platí do roku 2015. Majetek svazku nyní činí přes 2,2 miliardy korun, z toho Jihlavě patří 57 procent.

Ve městě je celkem 194 kilometrů kanalizačních sítí. Podle Vymazala zatím neexistuje kvalitní soupis všech kanalizačních sítí. "Některá potrubí jsou slepá, nevíme přesně, v jaké jsou hloubce, jaký je použitý materiál a podobně. Pak je těžké plánovat údržbu, proto chceme mít provoz pod přímou kontrolou," řekl Vymazal.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí