zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nebývale velký zájem: ČR navštíví významný dánský architekt Jan Gehl

07.03.2011
Ekologické stavění, bydlení
Urbánní ekologie
Nebývale velký zájem: ČR navštíví významný dánský architekt Jan Gehl

Světoznámý architekt Jan Gehl přijede v polovině března do České republiky. Jako hlavní host se bude v pražském Veletržním paláci účastnit mezinárodní konference Public Spaces - Living Places, jejímž tématem jsou zajímavá řešení veřejných prostor. Jan Gehl totiž patří ke světoznámým architektům ne kvůli návrhům budov, ale prostorům mezi nimi, které se snaží navrátit lidem. Konference se koná 16. března a pořádá ji Nadace Partnerství ve spolupráci s dánským velvyslanectvím v Praze a Vysokou školou architektury ARCHIP.

Zájem o konferenci překročil všechna očekávání: "Již během několika dní se naplnila kapacita. Velmi nás potěšil zájem nejen architektů a krajinných architektů, ale velké množství přihlášených tvoří také představitelé měst a obcí, což může být velmi důležité pro další rozvoj sídel směrem k udržitelnosti," uvádí koordinátorka konference Magdalena Maceková z Nadace Partnerství

Veřejné prostory v minulých desetiletích vznikaly často jako zbytkové plochy, určené především pro automobilovou dopravu. Jan Gehl na základě dlouholetých průzkumů v Dánsku a v mnoha dalších místech po celém světě vytváří atraktivní prostory přátelské v první řadě pro pobyt lidí venku, vhodné pro pěší i cyklistickou dopravu. "Toto téma se ukazuje jako velice aktuální i pro české prostředí, Jan Gehl tak může pomoci oživit veřejné prostory i v České republice," dodává Maceková.

Na konferenci zahájí Jan Gehl dopolední sekci, která bude zaměřena na koncepční řešení veřejných prostor, strategické dokumenty a příklady realizací v českých městech. Odpolední bloky se soustředí na jednotlivé typy veřejných prostor - dětská hřiště, šetrná doprava, inovativní formy zeleně a tržiště místních produktů. Výběr témat odráží aktuální problémy a možnosti jejich řešení jako jsou např. udržitelné přístupy v dopravě, nízkonákladová údržba zeleně a přírodě blízké řešení, nutnost certifikace hracích prvků nebo význam farmářských tržišť, která se stávají velmi populární v mnoha českých městech.

Témata konference sestavila na základě svých zkušeností Nadace Partnerství, která dlouhodobě spolupracuje s obcemi a odborníky v různých oblastech udržitelnosti. Veřejným prostorům se Nadace Partnerství věnuje již od roku 1996 ve spolupráci s americkou organizací Project of Public Spaces. S Janem Gehlem také spolupracuje dlouhodobě, např. vydáním českého překladu knihy Život mezi budovami. Zahraniční poznatky převádí do praxe v projektech, kde klade důraz na zapojení veřejnosti do projednávání (např. průzkum brněnského Zelného Trhu, průzkum a projednání architektonické soutěže Římské náměstí v Brně, spolupráce na Strategii veřejných prostor Prahy 10, vytvoření plánů mobility). Nadace Partnerství se také podílí na mezinárodních výzkumných projektech. Také tato konference je pořádána díky evropskému projektu UrbanSpaces (financovaného z Operačního programu nadnárodní spolupráce).

Další informace o konferenci: www.publicspaces.cz
Více informací o tématu veřejných prostranství na stránkách Nadace Partnerství:
www.nadacepartnerstvi.cz
Strategie veřejných prostor Prahy 10:
www.praha10.cz

Kontakt - informace o konferenci a programu Jana Gehla:
Ing. arch. Magdalena Maceková, magdalena.macekova@nap.cz, 515 903 128, 608 944 718

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí