zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cheb kvůli růstu nákladů zvažuje změnu placení za svoz odpadu

09.03.2011
Odpady
Urbánní ekologie
Cheb kvůli růstu nákladů zvažuje změnu placení za svoz odpadu

Vedení chebské radnice zvažuje změnu systému plateb za svoz komunálního odpadu. Dosavadní systém poplatků už zdaleka nestačí na pokrytí nákladů na svoz a likvidaci odpadu a ztráta se každoročně zvyšuje. Zatímco ještě v roce 2002 město doplácelo z vlastních zdrojů necelé 3,5 milionu korun, loni to bylo už 17,7 milionu korun, řekl dnes novinářům místostarosta Chebu Tomáš Linda (ODS).

"V rozpočtu máme pro letošní rok zhruba 32 milionů korun na svoz a likvidaci odpadu. Spolu s dalšími investicemi, jako je výstavba sběrného dvora, to bude skoro 40 milionů korun. Z poplatků ale město vybere jen asi 15 milionů korun. To je neudržitelné," uvedl Linda.

Radnice se chce proto zaměřit na možnosti, jak náklady snížit. Zváží ale i možnost, že by město odstoupilo od poplatků, které v maximální zákonem stanovené výši činí 500 korun na obyvatele. Obyvatelé by pak opět platili za konkrétní popelnici a frekvenci svozu.

Podle Lindy pracovníci odboru životní prostředí v následujících týdnech prověří, jestli jsou všechny kontejnery dostatečně využity. Město totiž platí svozové službě za kontejnery a počet svozů, bez ohledu na to, jestli jsou kontejnery plné, nebo ne.

Radnice se také bude snažit přimět obyvatele, aby více a pečlivěji třídili odpad. "Pokud někdo do kontejneru na separovaný odpad vhodí odpad, který tam nepatří, třídírna jej odmítne. Cheb je i díky tomu na chvostu mezi většími městy v třídění odpadu," doplnil Linda.

Ohledně změny systému platby za odpad se chce vedení města rozhodnout do poloviny roku. "Pokud nebude jasný signál, že se změní zákon a poplatky budeme moci navýšit, zvážíme změnu systému plateb. To ale zabere nějaký čas na přípravu," dodal Linda.

Pavel Peňás

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí