zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovenští ochránci dravců zaznamenali další případy otravy orlů

13.03.2011
Příroda
Šlendryján
Slovenští ochránci dravců zaznamenali další případy otravy orlů

Slovenští ochranáři zaznamenali nové případy otravy chráněného orla královského, který je na seznamu ohrožených ptačích druhů. Laboratorní testy potvrdily, že dva dravci nedávno nalezení na západním Slovensku byli otráveni zakázaným jedem karbofuranem. ČTK o tom dnes informoval Jozef Chavko z mimovládní organizace Ochrana dravců na Slovensku. V zemi hnízdí jen asi 40 párů orla královského.

"Jsme si jisti, že se orli otrávili konzumací jedem kontaminované návnady, kterou mohou být různé druhy usmrcených zvířat, řekl Chavko. Návnady podle něj kladou lidé, kteří se snaží chránit zvěř, ale mají nedostatečné znalosti o potravních nárocích dravců. Oba zabití orli byli ve velmi dobré kondici.

Vysoce toxický jed karbofuran, jehož používání je v Evropské unii už zakázáno, se v minulosti vyskytoval v pesticidních přípravcích. Živočichové otrávení tímto jedem umírají udušením za plného vědomí. Takové případy se vyskytly i v Česku. Podle slovenských ochranářů by se viníci měli za otravu dravců odpovídat z pytláctví.

V Evropě se orel královský vyskytuje mimo jiné v pohoří Karpat, ale i v stepích na Ukrajině nebo na Kaukazu. V minulosti se na Slovensku potvrdily případy vykrádání hnízd dravců, za což soud například před deseti lety vyměřil roční trest vězení českému občanovi,

Úřední hodnota orla královského, od níž se odvíjí výše trestu například v případě usmrcení opeřence, činí na Slovensku 1996 eur (48.370 Kč). Ještě před převzetím eura v roce 2009 ale jeho hodnota v tehdejší měně byla zhruba dvojnásobná. Ministerstvo životního prostředí tvrdilo, že při přepočtu na společnou evropskou měnu zřejmě došlo k omylu, a proto chystá nápravu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí