zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Společný dopis ministrů životního prostředí EU

15.03.2011
Energie
Politika
Společný dopis ministrů životního prostředí EU

Plán Evropské komise na snižování emisí skleníkových plynů do roku 2050, který byl zveřejněn minulý týden, má za cíl zaměřit pozornost Evropy na dobu po roce 2020, do kterého byly stanoveny současné cíle pro snižování emisí. Unie se sice dohodla na tom, že se emise musejí snížit nejméně o 80 % do roku 2050, ale dosud nestanovila, jak tohoto snížení dosáhnout.

Podle našeho názoru je důležité, aby se tento plán začal naplňovat už nyní, a ne až za 40 let, a aby to byl plán, který bude stimulovat správné investice do nízkoemisních technologií a infrastruktury, aby Evropa v budoucnu dosáhla výrazného snížení emisí. Nyní nastal správný okamžik pro diskusi o tom, jak s co nejnižšími náklady dosáhnout cílů pro rok 2050 a maximalizovat hospodářský růst, tvorbu pracovních míst a prosperitu po celé Evropě. Nezačínáme úplně od nuly - Evropská unie již snížila emise o 17 % v roce 2009 v porovnání s rokem 1990.

Plán Evropské komise ukazuje, že současný cíl dvacetiprocentního snížení nepředstavuje úspornou cestu k plnění cílů pro rok 2050 a že již máme nástroje a mechanismy k tomu, abychom na domácí půdě snížili emise o 25 %. Evropský plán energetických úspor je velkým přínosem a ukazuje, jak velký dopad může mít snižování spotřeby energie. Důvod, proč si stanovit cíl 30% snížení emisí do roku 2020, je tedy nyní daleko silnější.

V době, kdy ceny ropy letí nahoru, má přijetí náročného plánu na snížení emisí daleko větší přínos než jen reakci na klimatické změny. Zvýší odolnost Evropy proti výkyvům v cenách ropy a sníží se závislost Evropy na dovážené energii. Navíc se zlepší konkurenceschopnost Evropy. Jsme si vědomi obav některých sektorů průmyslu o to, jak se budou schopny přizpůsobit, ale řešení existují.

Vyzýváme všechny členské státy, aby zahájily tuto důležitou debatu o budoucnosti Evropy a dohodly se, jak plán zrealizovat. Tak zajistí, že se Evropa dostane do popředí úsilí o snižování emisí, místo aby zůstala na konci.

Chris Huhne (Velká Británie),
Andreas Carlgren (Švédsko),
Norbert Röttgen (Německo),
Karen Ellemann (Dánsko),
Dulce Álvaro Pássaro (Portugalsko),
Rosa Aguilar Rivero (Španělsko)

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí