zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bruselem požadované látky řeší novela připravená na jednání vlády

16.03.2011
Chemické látky
	 Bruselem požadované látky řeší novela připravená na jednání vlády

Česká vláda pracuje na doplnění zákonem daných seznamů chemikálií dvěma látkami na ochranu dřeva, které chybějí v české legislativě Bruselu. V pondělí Evropská komise varovala, že pokud Praha do dvou měsíců stav nenapraví, může skončit před unijní justicí a komise bude moct požádat hned soud o uvalení finančních sankcí. Návrh novely zákona o biocidech nyní čeká na schválení kabinetem.

"Jeho nejdůležitější částí je přesun seznamu povolených látek z přílohy zákona do vyhlášky. Obě Bruselem požadované látky jsou do seznamu zařazeny," řekl ČTK expert ministerstva životního prostředí Karel Bláha. V platnost má předloha vejít 1. září.

Předkladatelem zákona je ministerstvo zdravotnictví. Norma počítá s tím, že v budoucnosti budou do seznamu nové látky zařazovány formou vyhlášky, nebude tedy o nich muset hlasovat sněmovna a Senát.

Bruselu v seznamu scházejí dvě látky - flokumafen a tolylfluanid. EU má dosti striktní pravidla, která se těchto biocidů, tedy látek k hubení škůdců či plevelů v zemědělství, týkají. Jde zejména o to, jak mohou být uváděny na trh.

V EU se nicméně tyto dva přípravky nyní už považují za bezpečné, protože prošly patřičnými testy Evropské komise. Česko je ale podle komise zatím na seznam povolených přípravků nezařadilo, což je v rozporu s unijními pravidly. "Čeští spotřebitelé jsou tudíž trestáni tím, že se na vnitrostátní úrovni povolení obou přípravků opožďuje," uvedla komise.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
ASIO, spol.s r.o.
15
12. 2017
15.12.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Vodní zdroje Ekomonitor
6
2. 2018
6-7.2.2018 - Konference
hotel DAP, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí