zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihlava se brání prašnosti vyšší výsadbou stromů a keřů

21.03.2011
Ovzduší
Urbánní ekologie
Jihlava se brání prašnosti vyšší výsadbou stromů a keřů

V Jihlavě bude na jaře vysázeno 310 vzrostlých stromů a 660 keřů. Je to další z kroků, jimiž chce radnice přispět ke snížení prašnosti; prach podle měření nejvíc zatěžuje ovzduší ve městě. Obnova zeleně bude rozsáhlejší než v minulých letech, město za ni zaplatí 2,3 milionu korun. Dalších 300.000 korun uvolnili jihlavští radní na další sledování čistoty vzduchu ve městě, řekl dnes novinářům náměstek primátora Rudolf Chloupek (ČSSD).

Monitoring čistoty ovzduší se v Jihlavě prováděl v letech 2008 a 2009. Loni na něj navázala měření prašnosti, ke které z velké míry přispívá doprava. "Prach a tuhé znečišťující látky jsou největším problém životního prostředí Jihlavy. Zeleň působí významným způsobem na snížení této zátěže pro obyvatelstvo," uvedl náměstek.
Letošní větší výsadba zeleně je dána i tím, že během posledních dvou let byly ve městě ve větší míře odstraňovány nemocné stromy. Celkem jich bylo vykáceno asi 350.

Zlepšování zeleně je obsaženo i v projektech na regeneraci veřejných prostranství, na které město čerpá evropské dotace. Během letoška se zlepší vzhled místní části Pávov. Práce za 3,5 milionu korun se budou týkat parku i dětského hřiště. Dostaví se chodník a kanalizace, zastávka MHD bude bezbariérově upravena.

Už dříve byl schválen projekt na regeneraci sídliště Královský vršek. Město se v nejbližších letech ještě chystá zlepšit vzhled místní části Pístov, lokality Český mlýn a městského parku Malý Heulos. Pokud na to zbudou peníze v evropských fondech, zlepší se podmínky i na sídlišti Březinky.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí