zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Udržitelná výstavba: česko-švýcarské vzdálenosti

24.03.2011
Ekologické stavění, bydlení
Udržitelná výstavba: česko-švýcarské vzdálenosti

Podporují tuzemské banky zelené stavitelství třeba zvýhodněným úročením hypoték? - i taková otázka padla v průběhu konference "Udržitelný development a zelené dovednosti: česko -švýcarská spolupráce".

Jedním z hlavních důvodů jejího konání byla konfrontace zkušeností z oblasti zeleného stavitelství a architektury u nás a ve Švýcarsku. Ze slov, která na konferenci padla, bylo zřejmé jedno: teoretická základna je tatáž, praxe trochu odlišná. Tak třeba český "zelený" certifikát SB Tool CZ má za sebou sotva rok existence a je ho možné použít pouze na bytovou výstavbu ve stadiu projekce (v dohledné době by měla být vytvořena i verze pro administrativní budovy, školy a snad i pro rezidence už v provozní fázi). Testu udržitelnosti prostřednictvím tohoto nástroje u nás prošlo pár budov, možná také proto, že v případě rodinného domu jeho majitel za certifikát zaplatí 60 - 80 000 Kč, u větších projektů 7 000 - 10 000 Kč za bytovou jednotku. Proti tomu stojí švýcarský certifikát Minergie. "Předpokladem úspěchu je srozumitelnost a nízká cena," komentoval Severin Lenel ze společnosti Novatlantis certifikaci Made in Swiss. Minergie má tři úrovně (standard "ECO" je nejnáročnější), od roku 1998 už v zemi helvétského kříže bylo tímto etalonem prověřeno 20 000 budov, když statistiky ukazují, že procesem certifikace už prochází 25 % veškeré nové výstavby. A certifikát stojí 900 švýcarských franků, tedy zhruba 18 000 korun (podíl této částky na průměrné mzdě Švýcarů je nikoli snad mizivý, ale rozhodně nejde o její násobek jako u nás)

Na konferenci "Udržitelný development a zelené dovednosti: česko - svýcarská spolupráce", která se takřka stylově konala v ekologicky vyspělé budově Národní technické knihovny, samozřejmě zaznělo i leccos jiného. Účastníci mohli jak porovnávat, tak hledat inspiraci v takových sférách, jako je ekologické školství, budování energeticky soběstačných obcí apod. Pořadatel konference - obecně prospěšná společnost ENVI A - hodlá v mapování a přenosu informací mezi Švýcarskem a ČR v oblasti udržitelného stavitelství pokračovat, z čehož bude mít prospěch hlavně naše strana. Z všeho, co na konferenci zaznělo, totiž bylo patrné, že tok užitečných informací, nápadů a možností ve sféře udržitelné výstavby je v relaci Česko - Švýcarsko víceméně jednosměrný. Není to překvapení. Obě země dělí historie, úroveň hospodářského života, charakter architektury, mentalita a leccos jiného. A nejen to. V diskusi se nalezla i odpověď na výše uvedenou otázku. Tytéž banky ve Švýcarsku energeticky úspornou výstavbu podporují, zatímco v Česku nikoli. Vysvětlení: podíl zelených hypoték na jejich úhrnu je nepatrný, ze strany bankovních domů tak na švýcarské půdě jde především o šikovný marketingový tah, který reaguje na tlak veřejného mínění i nejen deklarovanému, ale i praktickému úsilí švýcarských vládních institucí. V Česku ani jedno, ani druhé zatím není příliš silné - a proto zelené hypotéky nemáme.

Druhá konference, kterou připravuje společnost Envi A. ve spolupráci se švýcarskými experty se uskuteční počátkem června. Podrobné informace budou k dispozici na www.envi-a.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí