zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovensko chystá privatizaci šesti velkých tepláren

25.03.2011
Vytápění, zateplení
Slovensko chystá privatizaci šesti velkých tepláren

Slovenská vláda včera schválila přípravu tendru na prodej šesti velkých teplárenských společností. Stát hodlá investorům ve veřejné soutěži nabídnout stoprocentní balík akcií společností. Tržní cenu tepláren úřady již dříve odhadly na 160 až 200 milionů eur (3,9 až 4,9 miliardy korun).

Státní teplárny v Bratislavě, Košicích, Žilině a dalších třech městech se dlouhodobě potýkají s poklesem odbytu tepla, protože jim na trhu vyrostla konkurence soukromých firem. Teplárenské společnosti budou navíc muset v dalších letech investovat do svého rozvoje a ekologie zhruba 760 milionů eur, což se odrazí v ceně tepla.

Samotný mezinárodní tendr na prodej tepláren by stát mohl vypsat v listopadu. Předkládání nabídek zájemců o vstup do společností se očekává na jaře příštího roku.

Kabinet premiérky Ivety Radičové se včera zabýval také možným prodejem státních podílů v největší slovenské telekomunikační společnosti Slovak Telekom, v podnicích autobusové dopravy, lázeňských firmách nebo v bratislavské burze cenných papírů. Harmonogram případné privatizace těchto podílů, z nichž nejlukrativnější je balík 49 procent akcií Telekomu, vláda zatím nestanovila.

Fond národního majetku uvedl, že nejvýhodnější by bylo akcie Slovak Telekomu prodat většinovému akcionáři firmy, německé telekomunikační společnosti Deutsche Telekom.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí