zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o ovzduší

28.03.2011
Ovzduší
Legislativa
Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o ovzduší

Praha, 25. března 2011 - Ulevit oblastem se špatnou kvalitou ovzduší by měla novela zákona, kterou připravili koaliční poslanci Drobil, Lukša, Kočí a kterou schválila Poslanecká sněmovna. Zákon má pomoci hlavně Moravskoslezskému kraji, který patří k nejvíce znečištěným v Evropě.

Hlavními pozitivy jsou větší pravomoci pro obce a možnost reagovat přímo v místě, kde je doprava nejvíce zatěžující, zpřísnění podmínek provozu při smogových situacích. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa tento krok vítá.

"Je příznačné, že novelu překládají politici právě z Moravskoslezského kraje, který špatným ovzduším nejvíce trpí. Je jasné, že vychází z reálné skutečnosti a potřeb, které všichni tři znají více než dobře," řekl ministr Tomáš Chalupa.

Novela zákona umožní starostům zavést nízkoemisní zóny pro automobily, zdarma by se mohlo v době smogové situace jezdit po těch částech dálnic, které současně slouží jako obchvaty měst. Tím by se mělo zajistit, aby se doprava v době smogu dostala ven z měst a nezhoršovala ještě více situaci v centru.

Nízkoemisní zóny by pak města mohla zavést jako oblast, do které by nemohla vjet auta nesplňující emisní limity, zejména tedy starší vozy. Zónu by ale šlo vyhlásit jen tam, kde je možné ji objet jinudy.

Spolu s dobrovolnými dohodami s velkými znečišťovateli je toto opatření prvním krokem ke zlepšení kvality ovzduší. Na začátku dubna představí ministr Tomáš Chalupa další opatření v rámci akčního plánu pro Moravskoslezský kraj.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
18
1. 2018
18.1.2018 - Konference
Praha
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí