zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kodaň - Zelené město

03.04.2011
Ekologická dovolená, cestování
Urbánní ekologie
Kodaň - Zelené město

Město je zelené nejen díky mnoha parkům, ale i díky postoji jeho obyvatel. Preferují bio-potraviny a produkty z ekologických zdrojů, a to včetně energie. Za oblíbený dopravní prostředek tu považují kolo, a tak v ulicích smrdí méně aut. V supermarketu narazíte u spousty potravin na cedulku hlásající "okologisk". Ve stejném stylu však frčí i oblečení nebo kadeřnictví.

Vychutnat si tady toho můžete spoustu. Třeba sledě naložené na sladkokyselo v curry dresinku, bramborový salát s koprem, rizoto z krup s řepou a hráškem, spoustu nejčerstvějších ryb a uleželých sýrů. Umějí tu i úžasné sladkosti, jako třeba jablečné či rebarborové koláče.

Dánsko je vyhlášené svými mléčnými výrobky a některé z nich doputovaly i k nám. Třeba sýrová pomazánka Buko, máslo Lurpak či sýry Esrom nebo zrající modrý sýr Danish Blue. V jednom supermarketu jsem dokonce neodolala při pohledu na láhev mléka s usazenou smetanou u hrdla a na posezení jsem je pak vypila. Chutnalo jinak než u nás. Ono totiž chutnalo! Pokud nemusíte mléko, zkuste místní skvělé jablečné mošty. Jak jinak než z ekologicky pěstovaných jablek.

Zdroj: IN magazín

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí