zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

04.04.2011
Obecné
Krátce - různé

Když se před šesti lety objevil český patent firmy Inter Gate Europe a zároveň netradiční reklamní nosič, papírky na použité žvýkačky Pinkg, vypadalo to na jeden z mnoha nápadů, které se propadnou do zapomnění. Nyní firma hlásí vytištění papírků za použití pěti tun recyklovaného papíru, miliony uživatelů a reference od klientů jako British Petrol, Aeroflot, McDonald's, Lesy ČR, Coca-Cola, Adidas či Česká pošta, ale také řada institucí, mezi které patří Úřad vlády ČR, obě komory Parlamentu ČR či většina krajských úřadů, magistrátů, lázeňských měst, sportovních klubů, dopravních podniků, kin, divadel a zoologických zahrad. Projekt s nádechem ekologie podpořila i celá řada osobností, jako např. Jan Kačer, Peter Dvorský, Martin Dejdar, skupina Elán, Jan Kraus, Peter Šťastný či Jiří Korn. Firma se svým patentem proniká i na řadu zahraničních trhů včetně těch největších, jako je USA a Rusko.

Jen během loňského roku přibylo v České republice asi tisíc ekologických zemědělců a jednalo se tak o nejrychlejší růst za 20 let. O desítky procent narostl i počet těch, kteří se zabývají výrobou biopotravin. Ekofarmy tak již působí na více než 10 % celkové zemědělské půdy a na trh dodávají především maso, pekařské a cukrářské výrobky, zeleninové a ovocné produkty a zpracovávají mléko. Do roku 2015 by podíl půdy v ekologickém zemědělství měl růst na 15 % a podíl bioprodukce by se měl zvýšit z 1 na 5 %.

Podle Ministerstva zemědělství se u nás už před dvěma lety začal prosazovat trend přímé distribuce potravin. Ten je dnes nejlépe patrný na nárůstu obliby farmářských trhů nebo prodeji tzv. bedýnek.

Citát týdne:
>>Já se golfu obávám. Na údržbu greenů se používá obrovské množství pesticidů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí