zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obce tratí na likvidaci odpadu, poslanec chce vyšší poplatek

06.04.2011
Odpady
Urbánní ekologie
Obce tratí na likvidaci odpadu, poslanec chce vyšší poplatek

Místopředseda hospodářského výboru sněmovny Jan Husák (TOP 09) chce, aby obce mohly vybírat víc peněz za likvidaci komunálního odpadu. Plánuje předložit návrh novely zákona o místních poplatcích. Zákon dnes nejvyšší možnou částku stanovuje na 500 korun na obyvatele za rok, zvýšit by se měla na 1250 korun. Obce by mohly poplatek zvýšit nanejvýš na částku odpovídající tomu, kolik peněz skutečně za likvidaci odpadu vynaloží, řekl dnes Husák novinářům.

Husák připustil, že jeho návrh je nepopulární. Například Brno dnes vynakládá za likvidaci odpadu zhruba 1000 korun na obyvatele za rok. Lidé tak platí asi polovinu skutečných nákladů. Podle Husáka však obce nemohou na likvidaci odpadu doplácet.

Do změny zákona chce poslanec vtělit i změnu, která by umožnila poplatek vybírat nejen od trvale hlášených obyvatel, ale i od dalších lidí, kteří odpad v obci produkují. Platí to například o cizincích s trvalým pobytem i rekreantů. Například za chalupu využívanou k rekreaci by se podle Husáka mělo platit nejméně tolik, kolik se platí za jednoho trvalého obyvatele.

Nově navrhovaná částka 1250 korun se podle Husáka bude skládat ze dvou částí - tisícikoruny na netříděný odpad a 250 korun na tříděný odpad. Bude na obcích, aby případně zvýhodnily obyvatele, kteří třídí. Změna zákona se však této úpravy netýká, dodal poslanec.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí