zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

KRNAP umožňuje školám učit o přírodě v přírodě

07.04.2011
Ekologické vzdělání a výchova
Chráněná území
KRNAP umožňuje školám učit o přírodě v přírodě

Školy v Královéhradeckém kraji mají novou příležitost, jak učit své žáky o přírodě přímo v přírodě. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) pro ně připravila ekologický výukový program Za Naturou na túru.

Netradiční terénní ekologický výukový program probíhá v chráněném území Slunečná stráň u Svobody nad Úpou. Od dubna 2011 do konce roku se ho školy mohou účastnit zcela zdarma.

"V našich terénních programech se snažíme využívat netradiční způsoby výuky, které rozšiřují nejenom znalosti dětí, ale zlepšují i jejich schopnost pracovat ve skupině, řešit problémy a hledat odpovědi na to, co se děje v přírodě. Zároveň musí děti ale i bavit," řekl lektor Michal Skalka ze Správy KRNAP.

Během výukového programu Tvary a barvy Sluneční stráně se žáci vydají zkoumat Krakonošovo území. Na horských loukách se naučí poznávat nejen běžné rostliny, ale také vzácné orchideje. O takovéto louky je potřeba řádně pečovat, a proto je součástí programu i jejich kosení, které si žáci budou moci vyzkoušet. Výukový program trvá tři až čtyři hodiny, během nichž se projde trasa dlouhá tři kilometry. Téma je vhodné pro žáky středních škol a druhého stupně základních škol. Žáky vždy provází zkušený lektor.

"Programy jsme odzkoušeli již na podzim a děti nejvíce zaujalo stavění kamenných mužiků z fylitu, horniny typické pro Slunečnou stráň," uvedl ke zkušenostem s výukou Michal Skalka.

Výukové programy jsou součástí celorepublikového projektu Za Naturou na túru, který ukazuje, jak o přírodě učit nápaditě a efektivně. Ideou projektu a jeho 25 terénních ekologických výukových programů je přenést část výuky do přírody, kde mohou žáci vidět v souvislostech to, co se za zavřenými dveřmi třídy obtížně vysvětluje.

"Při přípravě výukových programů se kromě rozmanitých témat objevuje vždy jedno společné. Tím je vysvětlení, co se vlastně chrání soustavou NATURA 2000 a proč to chránit chceme. Tomu veřejnost často nerozumí a to bychom chtěli změnit," uvedla Erika Smrtová ze sdružení Apus, které celý projekt vede a zastřešuje.

Přehled výukových programů včetně on-line objednávky naleznou školy na webových stránkách www.zanaturou.cz.

Apus je občanské sdružení, které se svou činností zaměřuje především na environmentální výchovu a vzdělávání. Dále dlouhodobě rozvíjí aktivity v regionálním značení výrobků. Apus vznikl v roce 1996 a do poloviny roku 2008 působil pod názvem Regionální environmentální centrum Česká republika, o.s. (REC ČR). V roce 2008 se organizace osamostatnila a jako svůj nový název zvolila Apus.

Zdroj: kralovehradecko.regiony24.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí