zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tokio vypouští do moře radioaktivní vodu, zvažuje omezení rybolovu

06.04.2011
Atomová energie
Havárie
Tokio vypouští do moře radioaktivní vodu, zvažuje omezení rybolovu

Rusko pošle na pomoc Konvalinku, plovoucí laboratoř na likvidaci radioaktivního zamoření.

Společnost TEPCO, které patří poškozená jaderná elektrárna ve Fukušimě, oznámila, že do moře vypouští méně radioaktivní vody z poškozené jímky než v předchozích dnech.

"Nemůžeme to nějak přesněji změřit, ale vypadá to, že naše pokusy utěsnit prasklinu v nádrži mají určitý úspěch," citovala agentura Reuters představitele firmy.

Japonci ale radioaktivní vodu do moře vypouštějí i záměrně, byť podstatně méně kontaminovanou, než je ta z okolí reaktoru číslo dva. TEPCO od pondělí vypouští celkem 11,5 tuny méně radioaktivní vody z centrální nádrže, aby do ní technici mohli přečerpat vysoce kontaminovanou vodu. Vypouštění by mělo pokračovat až do pátku.

Podle včerejších měření byly v moři nedaleko elektrárny normální hodnoty izotopu jódu překročeny o 4800 procent. Náměstek ředitele Ústavu pro jadernou bezpečnost Hidehiko Nišiyama prohlásil, že země se snaží dodržovat konvence OSN o znečišťování moře, nyní jde ale o bezprecedentní katastrofu a množství radioaktivního jódu by nemělo mít vliv na lidské zdraví.

Zatímco radioaktivní jód má relativně krátký poločas rozpadu, podstatně horší je situace s izotopy cezia. Včera byl poprvé v jedné z ryb ulovených inspektory v prefektuře Ibaraki naměřen obsah cezia překračující zdravotní normu.

Podle vládního mluvčího Jukia Edana veterinární úřady budou pečlivě kontrolovat úroveň radiace v rybách a v mořských řasách, aby se tak předešlo průniku kontaminovaných potravin na trh. Jeho ujištění zjevně nevěří Indie, která jako první země na světě včera zakázala dovoz všech potravin z Japonska.

Pomoc s dekontaminací nabídlo Rusko. To by mohlo do Japonska vyslat plovoucí továrnu Konvalinka, kterou používá k rozebírání jaderných bloků odstavených jaderných ponorek ve Vladivostoku.

"Pokud o to japonská strana požádá, jsme připraveni urychleně ji přemístit do Fukušimy," řekl zástupce společnosti Rosatom Sergej Novikov. Tokio potvrdilo, že se o možnost zajímá.

Je ironií, že Konvalinka vznikla za japonské peníze podle dohody o spolupráci v oblasti utilizace jaderných zařízení z roku 1993. Zařízení stálo 35 milionů dolarů.

Aktuální zprávy si přečtěte na www.ihned.cz

AUTOR: sou
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí