zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

21. ROČNÍK FESTIVALU EKOLOGICKÉ DNY OLOMOUC bude o ZEMI V ČASE TŘÍ KRIZÍ

10.04.2011
Obecné
21. ROČNÍK FESTIVALU EKOLOGICKÉ DNY OLOMOUC bude o ZEMI V ČASE TŘÍ KRIZÍ

Již 21 let obohacuje Sluňákov - centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s. olomoucké jaro programem festivalu "Ekologické dny Olomouc", který v posledních letech navštěvuje více jak 20000 lidí. Tak se stal festival největší akcí tohoto typu v ČR. Letos je možno bohatou programovou nabídku rozdělit do tří hlavních samostatných bloků: třídenního maratonu besed, komentovaných výprav za poznáním krajiny a závěrečného Ekojarmarku.

Besedy letošních EDO (15. - 17. dubna) zcela aktuálně reagují na současnou veřejnou rozpravu o ekonomické krizi a s ní spojenou problematikou sociálních problémů. Oba tyto fenomény se snaží organizátoři ukázat alternativně v kontextu problémů environmentálních. Besedy se snaží vytvářet prostor pro setkání se zajímavými osobnostmi z oblasti vědy a kultury, tváří v tvář, pro veřejnou diskusi, která je zamýšlena jako porada účastníků o světě, který společně obýváme. Do Olomouce letos opět přijede filosof Václav Bělohradský, doplní jej Zdeněk Kratochvíl, Stanislav Komárek, Zdeněk Pinc a Ladislav Šerý, ekolog David Storch, paleoekolog Petr Pokorný, ekonomka Ilona Švihlíková, koordinátor kampaně Česko proti chudobě Tomáš Tožička, hudebník, režisér, spisovatel Přemysl Rut a další. Primáři Lumír Kantor (neonatolog) a Čestmír Neoral (chirurg) z Fakultní nemocnice Olomouc představí svůj pohled na problematiku současné zdravotní péče. Dalšími tématy letošních EDO budou například: ekonomizace kultury, možné alternativy řešení společenských problémů (?), paralely civilizačních kolapsů Antiky a Keltů ve vztahu k moderní době, úskalí pokusů o soběstačnost v době ekonomické globalizace. Psychiatr Cyril Höschl, ve společném programu EDO a Academia filmu Olomouc, bude uvažovat o vlivu genetiky a výchovy na lidské chování. Hudebník Tomáš Kočko a dramaturg Jaromír Šlosar uvedou v premiéře jeden díl z připravovaného televizního seriálu o přírodě národních parků "Návraty k divočině".

Vycházky za poznáním krajiny budou letos směřovat za představením starých mlýnů v Litovelském Pomoraví, za zpěvem ptáků a kuňkáním žab, rodiče s dětmi budou moci netradičně poznávat zvířata v ZOO na Svatém Kopečku, veřejnost se také bude moci vydat po stopách olomouckých popelářů a navštívit strom roku "Hromův dub" u Bohuňovic.

EDO budou zakončeny Ekojarmarkem 1. 5. od 9:00 na Horním náměstí v Olomouci. Lidé vedle informací o životním prostředí na Ekojarmarku najdou oblíbené stánky s tradičními řemesly. Informační centrum umožní návštěvníkům Ekojarmarku pohled na Olomouc z radniční věže. Lesy České republiky uvedou program "Lesy pro lidi". Připraven je také koncert s vystoupením Blue effectu, Luboše Pospíšila a 5P, Jarretu, Žambochů, Zdeňka Bíny Acoustic projectu a olomoucké kapely Marshall Malinovsky. Tomáš Kočko v Olomouci pokřtí své CD Godula.

Program letošního Ekojarmarku bude zaměřen zejména na otázky spojené s nakládáním s odpady. Sluňákov připravuje pro rodiče s dětmi, kteří na náměstí donesou nějaký bio odpad, městkou hru, která propojí myšlenku města na vybavení všech rodinných domů bio popelnicí s výstavou "Kuky se vrací" ve Vlastivědném museu v Olomouci. Technické služby města, společně se Sluňákovem a městem Olomouc budou veřejnost informovat o problematice odpadů v Olomouci na Ekojarmarku i na výstavě "Kuky se vrací" v samostatné části "Cesty odpadů". Společnost EKO-KOM a Olomoucký kraj obohatí Ekojarmark programem "Barevný den - jak se točí odpady". Občanské sdružení Ekodomov přiveze do Olomouce komponovaný program "Vivat compostela aneb bioodpady pro zachování zdravé půdy". Aktuální a podrobný program naleznou zájemci na internetových stránkách www.slunakov.cz.

Michal Bartoš (Sluňákov)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí