zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vychází jarní číslo Naší přírody 02/2011

12.04.2011
Příroda
Vychází jarní číslo Naší přírody 02/2011

Hned na prvních stránkách dubnového čísla Naší přírody Vás jistě potěší koberce bledulí a sněženek v moravských lužních lesích.

Přečtete si také o hmyzu, který nám saje krev a naučíte se bezpečně rozpoznat ondatru, nutrii a bobra. Dozvíte se, proč a jak ptáci migrují a které rostliny se adaptovaly na slanou půdu. Na výlet se tentokrát vydáme na Slovensko, do méně známé části turisticky atraktivního Slovenského ráje a také za písečnými dunami do Polska. Nejen milovníky makrofotografie potěší pohled do půvabného světa mechorostů a o zážitky nejen s vážkami se s námi tentokrát podělí populární zpěvák Dan Bárta.

Záhadný fenomén migrace ptáků / Ľubor Čačko


na hnizdeV současné době existuje několik teorií, proč k migraci ptáků dochází. Zatím však ani jedna z nich jedno z největších tajemství přírody spojené s každoročním putováním ptáků uspokojivě nevysvětluje. Proč například velká část hmyzožravých ptáků neodlétá na podzim do teplejších zemí, kde mají dostatek potravy, ale zůstávají u nás i přes zimní období? Nebo, proč nás některé druhy opouštějí již v létě, kdy je v přírodě ještě hojnost potravy? Na tyto otázky zatím věda nezná jednoznačnou odpověď.

Kdo nám pije krev? / Hana a Vladimír Motyčkovi


Na tuto otázku odpoví většina občanů České republiky pravděpodobně zcela jednoznačně - politici! Ale kromě této těžko definovatelné skupiny živočichů, u nichž je sání krve přece jen spíše obrazným příměrem, existuje v naší fauně celá řada tvorů, pro něž je krev skutečně jediným zdrojem potravy. Tito hematofágní - nebo chcete-li česky krevsající - živočichové se museli zvláštnímu druhu potravy pochopitelně značně přizpůsobit. Celý proces příjmu krve jako potravy je možné rozdělit do tří fází - nejprve musí parazitický živočich svého hostitele vyhledat, pak se dostatečně nasát a nakonec krev co nejúčinněji strávit. Ani jedna z těchto fází není pro parazita jednoduchá a většinou ani bez nebezpečí.

Obsah čísla 2/2011:

Nedočkaví trubači jara / Mladen Kaděra
Kdo nám pije krev? / Hana a Vladimír Motyčkovi
Záhadný fenomén migrace ptáků / Ľubor Čačko
Nutrie - staronový obyvatel našich toků / Marek Velechovský
Naše stromy - habr obecný / Ivana Buttry
Jihomoravská slaniska / Jan Miklín
Písečné duny / Radek Vandra
Stratenská dolina / Martin Janoška
Do přírody s Danem Bártou / Tomáš Padevět
Skrytá krása mechorostů / Zbyněk Hradílek, Štěpán Koval
Jedlé dary přírody - kopřiva dvoudomá / Květa Šimková
Skot, krajina a člověk / Josef Kučera
Velcí savci dob ledových / Daniel Madzia

Více na www.nasepriroda.cz

nutrie

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí