zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Japonsko měsíc po katastrofě: přišly další silné otřesy

13.04.2011
Geologie
Havárie
Japonsko měsíc po katastrofě: přišly další silné otřesy

Japonsko včera zasáhlo další silné zemětřesení. Jeho ohnisko bylo asi 13 kilometrů pod zemí, na jihu prefektury Fukušima, kterou přesně před měsícem zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 9,0 stupně Richterovy škály. Otřes měl podle Amerického geofyzikálního institutu (USGS) intenzitu 7,1 stupně. Bylo vydáno varování před tsunami, které ale úřady zakrátko odvolaly.

Otřes bylo cítit až v Tokiu, ležícím 170 kilometrů jižněji. Společnost TEPCO, provozovatel jaderné elektrárny Fukušima, která byla před měsícem značně poničena, okamžitě nařídila svým pracovníkům elektrárnu opustit. Její mluvčí uvedl, že otřes asi na 50 minut přerušil přívod elektřiny ke třem reaktorům, takže nakrátko vypadlo jejich chlazení. Zároveň uklidnil, že nehrozí žádné nebezpečí.

Včerejší otřes zasáhl Japonsko pár desítek minut poté, co si severovýchod země minutou ticha připomněl oběti zemětřesení a následné přívalové vlny, které přesně před měsícem zasáhly tuto část země.

Japonsko včera také rozšířilo 20kilometrovou evakuační zónu kolem poškozené jaderné elektrárny, protože stupeň radioaktivního zamoření v jejím okolí je stále vysoký. Vláda nicméně ještě před včerejšími otřesy uvedla, že se značně snížilo riziko většího radioaktivního úniku z Fukušimy.

"Nebezpečí, že se situace v jaderné elektrárně zhorší a dojde k novému většímu úniku radioaktivity, se značně snížilo," prohlásil vládní mluvčí Jukio Edano.

Březnová katastrofa, nejhorší, jakou souostroví zažilo od druhé světové války, si podle stále prozatímní bilance japonské policie vyžádala na 27 tisíc mrtvých a pohřešovaných. Materiální škody zatím čekají na vyčíslení.


Další zprávy včetně videa a fotogalerií zhlédněte na www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí