zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČSA testují šetrnější způsob přistávání, má ušetřit palivo

17.04.2011
Doprava
ČSA testují šetrnější způsob přistávání, má ušetřit palivo

České aerolinie testují šetrnější způsob přistávání s použitím takzvaného přiblížení s ustáleným klesáním. Tento způsob by měl aerolinkám ročně ušetřit tisíce tun paliva a výrazně snížit emise oxidu uhličitého a hlučnost motorů přistávajících letadel o pět decibelů. Novinářům to sdělila mluvčí Skupiny ČSA Hana Hejsková.

"Díky aplikaci postupů přiblížení s ustáleným klesáním je možné na jednom příletu ušetřit až 100 kilogramů paliva," řekl člen představenstva a viceprezident pro Letový provoz ČSA Marek Týbl. Testovací lety budou trvat minimálně do začátku září. Cestující žádný rozdíl proti původnímu způsobu přistání nepocítí, uvedly ČSA.

Přiblížení s ustáleným klesáním od dnešního dne aerolinky testují na linkách z Moskvy, Paříže, Milána, Osla, Larnaky a Bukurešti do Prahy. Nový způsob přistání spočívá v plynulém klesání k letišti pod stálým úhlem tří stupňů. Doposud se dopravní letadla k letišti přibližovala pomocí kombinace úseků ostřejšího klesání a horizontálního letu. Podle Hejskové je při tomto manévru nutné zvyšovat otáčky motorů.

ČSA v současném letovém řádu 2010/11 nabízejí pravidelné spojení do 100 destinací ve 44 zemích světa, z toho v rámci vlastní sítě linky do 56 destinací v 37 zemích světa.

ČSA loni snížily provozní ztrátu na 1,1 miliardy korun z předchozích 3,2 miliardy Kč. Výnosy aerolinek klesly na 16 miliard Kč z 19,7 miliardy v roce 2009. Hospodaření firmy by mělo stabilizovat její propojení s dlouhodobě ziskovým Letištěm Praha v Českém aeroholdingu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí