zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesy ČR loni registrovaly 830 černých skládek, meziročně méně

15.04.2011
Odpady
Les
Lesy ČR loni registrovaly 830 černých skládek, meziročně méně

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v roce 2010 registroval na svých pozemcích celkem 830 černých skládek, které zabíraly celkovou plochu téměř 5,4 hektaru. ČTK o tom dnes informoval mluvčí LČR Zbyněk Boublík. V roce 2009 lesníci evidovali zhruba tisícovku skládek, jejich plocha činila téměř devět hektarů.

Náklady na likvidaci nelegálních skládek přesahují milion korun, tato částka se však podle Boublíka ještě zvýší, protože úklid některých stále pokračuje. V roce 2009 podnik za likvidaci skládek zaplatil 2,6 milionu korun. "Pohled na znečištěné lesní plochy je opravdu smutný. Je neuvěřitelné, jak stále poměrně velkému množství lidí je stav našich lesů a přírody lhostejný," uvedl vedoucí odboru majetku a investic Lesů ČR Jaroslav Zezula.

Podle lesníků počet černých skládek meziročně klesl, zkušenosti však ukazují, že výskyt skládek v jednotlivých letech kolísá. "Mírně pozitivně můžeme za loňský rok hodnotit snad jen skutečnost, že se na skládkách neobjevoval nebezpečný odpad, v naprosté většině šlo o odpad komunální. Je zvláštní, že lidé odpad v lesích, hlavně podél silnic a cest, zanechávají i za stavu, kdy se neustále rozrůstá síť sběrných dvorů, kam je možné bezplatně ukládat veškerý odpad," uvedl Zezula.

Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,3 milionu hektarů lesního majetku. Podnik ročně vytěží v průměru sedm až osm milionů metru krychlových dřeva, což je asi polovina těžby dřeva v zemi. Lesy ČR měly za loňský rok rekordní zisk před zdaněním, auditem a opravnými položkami 3,07 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí