zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sokolovská uhelná připravuje likvidaci odpadu i průmyslovou zónu

18.04.2011
Odpady
Sokolovská uhelná připravuje likvidaci odpadu i průmyslovou zónu

Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) připravuje třídírnu odpadu a jeho zplyňování, zároveň dokončuje přípravu nové průmyslové zóny u Starého Sedla. Zaznělo to na dnešním jednání Rady hospodářské a sociální dohody Karlovarského kraje. Jak ale upozornil technický ředitel SUAS Jiří Pöpperl, ani tyto přidružené aktivity nemohou nahradit nevyhnutelný útlum těžby, a tím nutnost hledat pro zaměstnance Sokolovska nové pracovní uplatnění.

Technologii na zplyňování odpadu a následné spalování energoplynu už SUAS má. Aby ji mohla využít, bude ale potřebovat závod na zpracování komunálního odpadu. Ten by měl vzniknout vedle současné skládky společnosti Sater u Chodova. "Dokončujeme projekty a letos bychom chtěli požádat o stavební povolení," uvedl dnes Pöpperl.

SUAS třídírnu postaví bez ohledu na to, jestli se obce Karlovarského kraje nakonec dohodnou na tom, že zplyňování odpadu zajistí do budoucna hlavní část likvidace komunálního odpadu v kraji. Podle Pöpperleho půjde o investici v řádech stovek milionů korun. SUAS má jasnou výhodu proti jiným variantám v tom, že má technologii a je blízko zdroje odpadu, uvedl.

Podobně je téměř připravena i průmyslová zóna mezi Starým Sedlem a Sokolovem. Představitelé krajské samosprávy, SUAS, hospodářských komor a dalších institucí se ale dnes shodli na tom, že bude třeba nejprve v expertní skupině určit, jaký obor by v zóně byl nejvýhodnější z hlediska zaměstnanosti a budoucnosti pro region.

Podle Pöpperleho začne Sokolovská uhelná snižovat těžbu ze současných 7,8 milionu tun na zhruba 5,5 milionu tun v letech 2016 až 2025, po roce 2025 pak dále na asi čtyři miliony tun. To bude znamenat postupný pokles počtu zaměstnanců ze současných asi 4500 o zhruba 900. I když SUAS nechce propouštět, ale využije přirozených odchodů, je podle Pöpperla zřejmé, že počet zaměstnanců bude klesat a zejména pro nově vystudované pracovníky bude čím dál těžší najít práci. A ani plánované nové obory SUAS, jako je likvidace odpadu, problém výrazně nevyřeší, dodal.

Podle hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného (ČSSD) se budou zástupci podnikatelských subjektů a samosprávy i nadále scházet, aby hledali cesty, jak regionu pomoci od hrozící nezaměstnanosti a zaostávání. Podle uvolněného krajského zastupitele Tomáše Hybnera (ČSSD) je zřejmé, že nebude možné spoléhat na stát, ale kraj si bude muset pomoci sám.

Pavel Peňás

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí