zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Architektonická soutěž Města bez smogu

19.04.2011
Ovzduší
Ekologické stavění, bydlení
Urbánní ekologie
Architektonická soutěž Města bez smogu

Slavnostní vyhlášení soutěžního projektu "Města bez smogu" se uskutečnilo v rámci Stavebního veletrhu v pavilonu P. Byla to zajímavá příležitost pro zájemce či studenty z řad stavebních oborů, architektury, designu a výtvarného umění.

Ti všichni se mohli zúčastnit veřejného projektu, kde představili své schopnosti a utkali se o nejzajímavější návrh betonového objektu pro veřejné prostranství. Nejednalo se však o klasický beton, ale o beton obsahující TX Active technologii. Jde o unikátní, ekologický stavební materiál, urychlující rozklad nečistot přirozeným působením světla.

Produkty s jedinečnou a vysoce inovativní technologií TX Active lze využít pro stavby budov z pohledového betonu, ale také pro výrobu dílčích prvků jako jsou např. střešní tašky, betonová dlažba, protihlukové stěny aj. Podstatou pozitivních ekologických vlastností technologie TX Active je cement s obsahem fotokatalyzátoru, tedy látky urychlující rozklad nečistot přirozeným působením světla.

U odborné poroty, složené z významných osobností uměleckých oborů, se v den uzavření hlasování sešlo celkem 166 soutěžních návrhů (jejich náhledy jsou k vidění na: www.bezsmogu.cz). Po pečlivém výběru a společné shodě byli ve středu vyhlášeni následující výherci hlavních cen.

1. místo a cenu 50 000 Kč získali Václav Kocián a Natalie Chalcarzová za návrh "EKOAZA".

Ekoaza je monumentální dílo inspirované přírodou a technikou. Má zaujmout, přilákat, seznámit veřejnost s technologiií TX Active a hlavně nabídnout klidnou oázu a nový prostor. Materiály TX Active svými samočisticími vlastnostmi a schopností rozkládat škodliviny v ovzduší evokují schopnosti přírody a samotných rostlin. Fotosyntéza rostlin má zásadní význam pro život na zemi. Do Ekoazy lze vstoupit a vnímat ji bezprostředně. Vstup do Ekoazy navodí příjemný pocit setrvání ve stínu stromů a zaujme hrou světla prostupujícího korunami. Ekoaza navíc nabízí prostor pro propagační, kulturní a jiné akce.

2. místo a cenu 20 000 Kč získali Iveta Kolláriková, Marta Bímová a Vlado Hrivňák za návrh "MONOBLOCK",

3. místo a cenu 10 000 Kč získali Jan Střelec s kolegou Novosadem za návrh "tijo Choroš" - Betonové svítící choroše s příměsí TiO2.

Velká invence a vtip byly také oceněny u třech doplňkových Cen. Mimo plán byla vyhlášena dvě čestná ocenění poroty: "6cells - zelená dlažba pro město" od Šárky Doležalové a "Kultivar" od Barbory Mikitové a Pavla Buryšky. Cenu GŘ Českomoravského cementu, a.s. získal Michal Šírek za "Air- Clean Bridge".

Další, poslední trojici očekávaných vítězů, tvoří návrhy, které dostaly největší počet hlasů při internetovém hlasování. To bylo zastaveno 13. 4. 2011, cca v 11.15, kdy počítač v přímém přenosu na Vyhlášení vítězů vygeneroval tato jména:

1. Cena veřejnosti a odměna 15 000 Kč pro "Plíce Ostravy" od Aleše Nowáka,

2. Cena veřejnosti a odměna 10 000 Kč pro "Kuželník" od Petera Bednára,

3. Cena veřejnosti a odměna 5000 Kč pro "Möbiliar" od Ondřeje Kováře.

Smyslem soutěže bylo také rozšíření obecného povědomí o možnostech betonových výrobků, ploch či konkrétních objektů, které obsahují právě technologii TX Active. Toto označení nesou stavební materiály, které dokáží rozkládat nebezpečné oxidy dusíku, produkované například silničním provozem, a přeměnit je na zdraví neškodné látky. Navíc mají tyto materiály samočisticí schopnosti.

Produkty s jedinečnou a vysoce inovativní technologií TX Active lze využít pro stavby budov z pohledového betonu, ale také pro výrobu dílčích prvků, jako jsou např. střešní tašky, betonová dlažba, protihlukové stěny aj. Podstatou pozitivních ekologických vlastností technologie TX Active je cement s obsahem fotokatalyzátoru, tedy látky urychlující rozklad nečistot přirozeným působením světla.

Soutěž vyhlašuje Českomoravský cement, a.s. nástupnická společnost. Samotná soutěž je ideová, jednokolová. Je pořádána ve spolupráci s vybranými fakultami vysokých škol a za podpory řady mediálních partnerů. Záštitu soutěži " Města bez smogu" poskytuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, soutěž je v souladu se soutěžním řádem ČKA.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí