zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Průmyslový kotel na spalování dřevní biomasy

19.05.2011
Energie
Průmyslový kotel na spalování dřevní biomasy

Emisní hodnoty kotle VESKO-B jsou hluboko pod stanovenými limity.

Společnost TTS je jedním z předních výrobců a provozovatelů biomasových zdrojů v ČR. Historie samotného projektu kotle na spalování dřevní biomasy se začala psát v roce 1997. V roce 2001 byly vývoj a konstrukce dokončeny a následně byl vyroben první kotel s typovým označením VESKO-B (konstrukce kotle je chráněna průmyslovými vzory). Poznatky z provozu se postupně přenášely do vylepšení konstrukce a možnosti rozšíření palivové základny. Výsledkem je kotel na dřevní biomasu, vhodný zejména pro výtopny CZT, průmyslové podniky a objekty občanské vybavenosti. Vyrábí se v rozmezí výkonových parametrů 1 až 8 MW, v teplovodním nebo horkovodním provedení.

Jeho konstrukce je vhodná na spalování méně hodnotných druhů paliv vznikajících především na pilách, zejména o vysoké vlhkosti (až 60 %) a nestálé frakci (nahodilé kusy paliva o délce až 50 cm). Vhodnými druhy paliva jsou zelená štěpka, hnědá štěpka, piliny, hobliny, kůra či dřevní odřezky.

Inovativní řešení přináší možnost spalování rašeliny či příměsi peletek. Jelikož levná a cenově dostupná paliva mnohdy obsahují nespalitelné příměsi (kamení, písek, škváru či kusy železa), jsou dopravní trasy paliva řešeny pomocí hydraulických posuvných podlah, čímž se eliminují problémy se zasekáváním běžně používaných šnekových dopravníků.

Dokonalá konstrukce spalovací komory umožňuje kvalitní hoření s emisními hodnotami hluboko pod stanovené limity. Doposud se podařilo vyrobit, namontovat a zprovoznit 34 kotlů tohoto typu. Tento unikátní typ kotle se mimo jiné stal držitelem ochranné značky kvality Slovak Gold.

Kotle VESKO-B jsou určeny pro výtopny centrálního zásobování teplem. Koncepce umožňuje vyrobit kotel optimálních parametrů podle konkrétních požadavků teplovodní sítě a to v rozmezí parametrů: tepelný výkon 1,0 - 10 MW, pracovní přetlak
0,3 - 0,6 MPa, pracovní teplota 90 - 110 °C.

Kotel VESKO-B je samonosný, celosvařované skříňové konstrukce. Jeho spodní část tvoří ohniště se suvným šikmým roštem. Rošt je ovládán hydraulickým mechanismem, je chlazený pásmovaným primárním vzduchem. Na ohništi je postaven tlakový díl.

Kotel je opatřen tepelnou izolací, krytou ocelovým plechem s plastovým povlakem. Palivo je do kotle dopravováno pomocí hydraulického zavážecího lisu. Protlačuje se vyhřívaným tunelem (vyhřívání topnouvodou), takže se předsuší před vstupem na spalovací rošt. Kotel je vybaven řídící automatikou, která může pracovat buď v autonomním režimu bez použití nadřazeného počítače, nebo v režimu řízeném centrálním počítačem pro celou kotelnu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí