zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČIŽP zahájí řízení kvůli navezení odpadu do Libčevsi

20.04.2011
Odpady
ČIŽP zahájí řízení kvůli navezení odpadu do Libčevsi

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zahájí správní řízení kvůli německým odpadům, které se letos objevily v areálu bývalého kravína v Libčevsi na Lounsku. Společnost Alfa Green Power, která je sem dovezla, tvrdila, že jde palivo do teplárny. Krajský úřad dnes na základě posudku znalců rozhodl, že tomu tak není. Ředitelka ústeckého inspektorátu ČIŽP Jana Moravcová ČTK řekla, že tak mohou zahájit správní řízení. Firmě hrozí pokuta v řádech milionů korun.

Podle mluvčí kraje Magdaleny Hanáčkové rozbory a laboratorní analýzy, které nechal krajský úřad udělat, prokázaly, že se vlastnosti materiálu neshodují s vlastnostmi uvedenými v dokumentaci. Materiál prý obsahuje zvýšené množství těžkých kovů. Na území Ústeckého kraje podle ní není žádné zařízení, které by takový materiál dokázalo energeticky využít, ani ho spálit v rámci spoluspalování odpadů.

Je to už druhý případ, kdy byl německý odpad nelegálně uskladněn v Libčevsi. V lednu 2006 celníci a Česká inspekce životního prostředí objevili nelegální skládku komunálního odpadu z Německa ve stejném libčeveském areálu. Začali vyšetřovat německou firmu, která tam odpady navezla. V únoru pak někdo skládku úmyslně zapálil. Po požárech se k polovině zbylého odpadu přihlásilo Sasko, které svoji část nechalo odvézt zpátky do Německa. Polovinu zlikvidovala česká strana. Nelegální dovoz vyšetřovala policie, v roce 2009 ale státní zástupce trestní stíhání zastavil. Inspekce životního prostředí za skladování odpadů v Libčevsi sice udělila desetimilionovou pokutu, ale sankci nikdo neuhradil. Dovozce se totiž dostal do likvidace.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí