zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obce na Vyškovsku chystají stavbu kanalizace za 400 milionů korun

20.04.2011
Čištění odpadních vod
Obce na Vyškovsku chystají stavbu kanalizace za 400 milionů korun

Obce ležící nad Slavkovem u Brna usilují o stavbu kanalizace. Měla by sloužit pěti vesnicím sdruženým v Dobrovolném svazku obcí Ligary, kde žije dohromady asi 4000 lidí. Náklady se odhadují na 400 milionů korun, řekl ČTK starosta Heršpic na Vyškovsku Jiří Ziegler (ČSSD). Kritizoval stát za to, že nezajistil, aby na takové stavby měly malé obce peníze, ačkoli je v rámci povinnosti plnit limity znečištění musí budovat.

Podle něj už nyní, kdy se teprve projektuje, čelí místní zastupitelstva kvůli vynaloženým nákladům kritice. Územní řízení stálo 3,5 milionu korun a obce se o náklady podělily rovným dílem. Další miliony korun má stát projekt pro stavební povolení. "Jsou to dosti velké peníze. Veřejnost se ptá, zda nebudou vyhozené," řekl Ziegler.

Jakmile bude stavba vyprojektovaná, místní se budou snažit získat dotace, a to jak z fondů EU, tak od státu a kraje. "Čekáme, zda na nás nějaké evropské peníze zůstanou," podotkl starosta.

Připustil, že vybudování kanalizace za 400 milionů pro 4000 lidí představuje vysoké náklady. Obce však prý nemají příliš mnoho jiných možností, jak situaci řešit. "Nemohou ovlivnit kvalitu používaných pracích prášků či tablet do myček. Přesto jsou těmi, kdo odpovídají za případné překročení zmíněných limitů," řekl Ziegler a dodal, že "obce jsou dle zákona původci odpadu".

Chystaná kanalizace by měla sloužit Heršpicím, Hodějicím, Křižanovicím, Němčanům a Nížkovicím. Čistička má podle Zieglera stát v Hodějicích u řeky Litavy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí