zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brdy končí, ostatní újezdy zeštíhlí

22.04.2011
Příroda
Brdy končí, ostatní újezdy zeštíhlí

Nejstarší český vojenský újezd Brdy chce armáda do roku 2015 zrušit. O přibližně čtvrtinu své rozlohy přijdou ostatní vojenské prostory v Česku, protože je armáda v jejich nynějším rozsahu k výcviku nepotřebuje. Resort by tak mohl ročně ušetřit okolo 200 milionů korun. Na druhou stranu budou muset vojáci otevírané pozemky například zbavit případné munice, což je poměrně nákladné.

"Zrušení vojenského újezdu v Brdech a zmenšení ostatních musí v podobě zákona schválit vláda i parlament," upozornil ministr Alexandr Vondra.

Ministerstvo obrany však už vyjednává se zástupci státních úřadů, kraje i samospráv o další podobě využití prostoru v Brdech. Představou je, že by většina pozemků zůstala v majetku státu a byla nějakým způsobem chráněna. Mohla by být přístupná veřejnosti. Hospodařit by v Brdech měly i nadále Vojenské lesy. "Samozřejmě si také chceme zachovat určitou míru kontroly, je to i určitá obrana proti zneužití," vysvětlil generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita. "Musíme jednat s krajináři i ministerstvem životního prostředí a dohodnout se o způsobu využití," podotkl Vylita. Odmítl přitom, že by se v budoucnu mohly v opouštěných oblastech rozrůstat například developerské projekty.

Nyní na jednoho vojáka české armády připadá 5,5 hektaru vojenských újezdů, které zabírají 1,7 procenta plochy České republiky. Například v Německu, které má větší armádu, je to jen 0,5 procenta. "V současnosti není kapacita dostupných výcvikových zařízení plně využívána. V prostorech se cvičí jen asi v 85 procentech pracovních dní," uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

U ostatních čtyř vojenských újezdů předpokládá armáda jejich zmenšení především v okrajových oblastech blízko obcí. U nich by mohla nabídnout samosprávě i nějaký majetek, aby předávané části byly "bohatou nevěstou". Situace je však komplikovaná například na Libavé, kde část pozemků uvnitř vojenského prostoru musela armáda vrátit v restitucích. Nyní za ně vojáci platí nájem asi 20 milionů ročně a jednají o možnosti výměny pozemků či jejich odkoupení.

Od počátku 90. let byly v ČR zrušeny dva vojenské újezdy - Ralsko a Mladá. Oba souvisely s odchodem sovětské armády a následovalo u nich poměrně náročné zbavení prostoru nevybuchlé a nebezpečné munice. Podle Picka podobný postup nyní čeká i Brdy, především asi 3000 hektarů dopadových ploch, kde v minulosti cvičili dělostřelci a trénovali piloti.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
14
8. 2017
14-18.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
22
9. 2017
22-24.9.2017 - Seminář, školení
Ekodomov, V Podbabě 29B, Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí