zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Projekty roku v soustavách dálkového vytápění a chlazení

21.04.2011
Vytápění, zateplení
Projekty roku v soustavách  dálkového vytápění a chlazení

Do IX. ročníku soutěže se v letošním roce přihlásilo rekordních 16 projektů s celkovými investičními náklady téměř tři miliardy korun. Projekty byly rozděleny do čtyř soutěžních kategorií a v každé z nich pak vyhlášen Projekt roku. Navíc byla vyhlášena jedna nesoutěžní kategorie - Počin roku za příspěvek k pozitivnímu vnímání teplárenství.

V oblasti dálkového zásobování teplem vzniká každým rokem řada zajímavých projektů, které přispívají ke zlepšení životního prostředí a přinášejí ekonomické úspory zákazníkům. Od roku 2002 proto Teplárenské sdružení České republiky vyhlašuje každoročně soutěž s názvem Projekty roku v systémech dálkového vytápění a chlazení s cílem upozornit odbornou i laickou veřejnost na tyto pozitivní příklady. Vítězové jsou tradičně vyhlášeni v rámci programu konference Teplárenské dny, které se letos konají v Ostravě.
"Naší prioritou je vyrábět elektřinu a teplo co nejšetrněji k životnímu prostředí a dodávat ho za příznivou cenu zákazníkům. Těší nás, že se teplárenství dále rozvíjí a přispívá ke zlepšování životního prostředí v České republice. Už deset let proto oceňujeme projekty, které zvyšují účinnosti využití primární energie, využívají druhotné a obnovitelné zdroje energie nebo zlepšují ovzduší. Letos měla výběrová komise opravdu těžkou práci, protože byla přihlášena řada kvalitních projektů" uvedl při vyhlášení výsledků soutěže na Teplárenských dnech 2011 v Ostravě předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky Ing. Alexej Nováček.

V letošním roce bylo ocenění Projekt roku uděleno ve čtyřech kategoriích následujícím projektům:

Kategorie Snižování emisí znečišťujících látek:
Snížení emisí NOx a SO2 v Elektrárně Třebovice, Dalkia Česká republika

Kategorie Rozvoj soustav zásobování teplem:
Vyvedení tepla z ČEZ - Elektrárny Dětmarovice a nová soustava zásobování teplem města Bohumín, skupina ČEZ a město Bohumín

Kategorie Využití obnovitelných a druhotných zdrojů energie pro zásobování teplem:
Nový zdroj a rekonstrukce soustavy zásobování teplem ve městě Žatec, TENZA, a.s., a Žatecká teplárenská, a.s.

Kategorie Úspory energie a rozvoj kombinované výroby elektřiny a tepla:
Projekt COGEN - rozšíření kombinované výroby elektřiny a tepla, MVV Energie CZ a.s.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí