zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Příbramsku vznikly dvě nové přírodní památky

30.04.2011
Chráněná území
Na Příbramsku vznikly dvě nové přírodní památky

Na Příbramsku vznikly dvě nové přírodní památky. Jde o Štolu Jarnice u Týnčan a mokřad Jablonnou. Důvodem je zejména výskyt vzácných živočichů. O vyhlášení těchto území přírodními památkami, jež nabude platnosti během jednoho měsíce, rozhodli krajští radní. ČTK to dnes sdělila mluvčí hejtmanství Berill Mascheková.

Štola Jarnice leží na západně orientovaném svahu návrší Křemenice, přibližně 500 metrů východně od Týnčan. "V lokalitě se vyskytuje nenápadný druh netopýra - vrápenec malý, pro jehož přežití se musí vytvořit vhodné podmínky," uvedl hejtmanův náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD). Dalším důvodem vyšší ochrany jsou podzemní prostory a krasová výzdoba jeskyně. Nově má být zajištěna kontrola a údržba vstupních prostor a vletových otvorů, kosení trávy a prostříhání porostů borovic. Celková rozloha této lokality činí 0,3 hektaru.

Dalším územím prohlášeným za přírodní památku je oblast Jablonná - mokřad s vodní plochou a navazujícími lučními a lesními porosty o celkové výměře 13,2 hektaru, která leží v katastrálním území Horní Hbity. Lokalita podle Petery představuje jednu z nejcennějších z pohledu obojživelníků ve středních Čechách. Hlavním cílem ochrany území je udržení početné a perspektivní populace kuňky obecné, jejího biotopu a populace dalších druhů ohrožených obojživelníků, například čolka velkého, čolka obecného, blatnice skvrnité, skokana štíhlého, skokana zeleného a ropuchy obecné. Území bylo podle náměstka zařazeno do národního seznamu evropsky významných lokalit.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí