zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slavnostní představení projektu Otevřená zahrada

04.05.2011
Environmentální poradenství
Urbánní ekologie
Slavnostní představení projektu Otevřená zahrada

Nadace Partnerství ve čtvrtek 28. 4. 2011 slavnostně představila svůj unikátní projekt Otevřené zahrady, kterou v Brně chystá pro jeho obyvatele i návštěvníky. Stavba první zelené budovy administrativního typu v České republice a hravé vzdělávací zahrady bude spuštěna v červenci 2011. Nadace uzavřela projektovou přípravu Otevřené zahrady a environmentálního poradenského centra na Údolní ulici a v prvním květnovém týdnu vyhlásí veřejné výběrové řízení na dodavatele stavby.

"Ihned po dokončení stavebních prací a výsadeb v zahradě chceme zahájit vzdělávací a výukové programy, na jejichž přípravě jsme už začali spolupracovat například s Lipkou nebo Pedagogickou fakultou Masarykovy univerzity. Snažíme se zapojit i stavební obory v Brně a v Praze. Studenti brněnské fakulty architektury mají už v tomto semestru o projektu Otevřené zahrady dvě přednášky a v dalších dvou semestrech budou přímo navštěvovat stavbu, aby v praxi viděli uplatnění některých unikátních stavebních technologií, jako jsou například stropy chlazené či vytápěné tepelnými čerpadly", uvádí Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství.

"Pro naši výuku a výzkum je velmi důležité nejen sledování konstrukčních a tepelných vlastností stavby, ale i monitorování uživatelského chování, které velmi ovlivňuje celkovou spotřebu energie každé budovy" zdůrazňuje prof. Jan Tywoniak, náš přední odborník na nízkoenergetické stavění. "Počítáme s on-line měřením spotřeb energie v závislosti na počasí i na chování uživatelů a jsem přesvědčen, že praktické zkušenosti z plného provozu intenzivně využívané budovy můžeme využít nejen ve výuce architektů a stavebních inženýrů, ale také pro inspiraci investorům z veřejného i soukromého sektoru. Jako důkaz, že stavět pasivní budovy se vyplatí i v České republice", dodává Tywoniak, autor energetické koncepce budovy na Údolní.

"Některé aspekty zeleného stavění narážejí na zastaralé české normy, např. v hospodaření s vodou z umýváren nebo s dešťovou vodou, v počtu parkovacích míst nebo na některé překonané požární předpisy. V tom mají trochu jednodušší situaci ekologické stavby v západní Evropě", doplňuje manažer projektu Martin Klicnar, který se může Otevřené zahradě naplno věnovat díky podpoře Roku jinak Nadace Vodafone.

"Těšíme se hlavně na zahradu, městské děti získají přímo v centru úžasnou oázu a zázemí pro výuku v přírodě, hravou a zábavnou. Už začínáme pracovat na tvorbě výukových programů, které využijí i celý areál Špilberka," říká nadšeně Hana Korvasová, ředitelka Lipky.

Primátor města Brna, Roman Onderka, dává dokončení Otevřené zahrady do souvislosti se záměry města: "Současně se zahradou Nadace Partnerství dokončí město v roce 2012 rekonstrukci horní části parku Špilberk na severní straně a rekonstrukci objektu Hlídka, který bude také věnován ekologické výchově. Bohužel majetkové poměry v území jsou komplikované, a to je jeden z důvodů, proč zahrady v centru tak zpustly. Magistrát připravuje pro zastupitelstvo návrh zpřístupnění Špilberku po městských pozemcích od Obilního trhu a doufám, že už v příštím roce budou moci Brňané objevovat tajemnou krásu této části města bez toho, aby se prodírali kopřivami a nálety křovin".


Současně se zahradou Nadace Partnerství dokončí město Brno v roce 2012 rekonstrukci horní části parku Špilberk na severní straně a rekonstrukci objektu Hlídka, který bude také věnován environmentální výchově. Magistrát připravuje pro zastupitelstvo návrh zpřístupnění Špilberku po městských pozemcích od Obilního trhu. "Spolupráce s magistrátními odbory životního prostředí, územního plánování, majetku i s veřejnou zelení na zpřístupnění několikahektarové plochy zeleně pod Špilberkem je výborná. Shodli jsme se na vizi a mantinelech pro využití zelených ploch na okraji národní památkové rezervace," pochvaluje si za Nadaci Partnerství Kundrata.

Pro doplnění této vize o podněty veřejnosti připravila Nadace Partnerství na 4. května v budově ombudsmana plánovací setkání s lidmi, kteří v okolí Obilního trhu žijí a pracují. Do konce roku chce ve spolupráci s městem připravit studii pro využití a program opuštěných zahrad naproti Obilnímu trhu o celkové rozloze téměř 4 hektary.

Více informací, včetně odkazů na vizualizace: www.nadacepartnerstvi.cz

Odkazy na fotografie ze slavnostního představení (autor Nadace Partnerství):
www.nadacepartnerstvi.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí