zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé v Semilech dostanou další kompostéry, neměly by být poslední

03.05.2011
Bioodpady
Lidé v Semilech dostanou další kompostéry, neměly by být poslední

Obyvatelé Semil letos dostanou další kompostéry ke zpracování biologického odpadu. Dosud je od města bezplatně získalo 239 lidí. Letos kompostérů přibude 58. Semilská místostarostka Lena Mlejnková ČTK řekla, že pokud se zájem nezmenší, bude město v bezplatném půjčování pokračovat i příští rok.

Prvních zhruba šest desítek kompostérů pro obyvatele rodinných domků radnice nakoupila v roce 2009. K nim přibylo 115 kusů díky dotaci z rozpočtu Libereckého kraje a loni město ze svých peněz přikoupilo další. "Zatím o ně byl veliký zájem a vždycky jsme kapacitu vyčerpali," podotkla místostarostka Semil. Kromě kompostérů mají obyvatelé Semil možnost bioodpad odevzdávat i do speciálních popelnic.

Sběr biologického odpadu z domácností v devítitisícovém městě začal v druhé polovině roku 2008, na sídlištích Řeky a Pod Černým mostem. V následujícím roce, kdy město pořídilo první kompostéry, se speciální hnědé popelnice objevily také na sídlištích Oleška a Pod Nádražím. Nyní je ve městě popelnic na bioodpad rozmístěno celkem 86. Z nich 57 má objem 240 litrů, 29 je stočtyřicetilitrových.

Kromě snahy chovat se šetrněji k přírodě chce město půjčováním kompostérů zároveň i šetřit vlastní peníze. Odpad přeměněný na kompost totiž neskončí ve spalovně nebo na skládce, za což by radnice musela platit. V Libereckém kraji Semily nejsou jediným městem, kde se bioodpad třídí. V roce 2008 to zavedla i Česká Lípa.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí