zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slavnostní projížďka solární lodí

10.05.2011
Solární energie
Vodní cesty
Slavnostní projížďka solární lodí

V pátek 6. 5. 2011 v 15 hodin odpoledne se konala slavnostní projížďka lodí Lipsko po Brněnské přehradě.

Po vyplutí se ujal slova ředitel firmy Photon Energy, pan Michal Gärtner. Seznámil návštěvníky s funkcí fotovoltaického systému, který jeho firma instalovala na střechu kapitánského můstku. Viditelnou část systému tvoří 6 kusů panelů Solyndra. Systém je určen pro provoz spotřebičů na palubě lodi, například klimatizace kapitánského můstku. Špičkový výkon systému je 1,2 kWp, za slunečného počasí pokrývá přibližně 5 % celkové spotřeby energie lodi Lipsko.

Následoval krátký proslov Bronislava Bechníka o možných perspektivách budoucí energetiky. Pak už se návštěvníci kochali pohledem na hrad Veveří, případně diskutovali o výhodách obnovitelných zdrojů. Nádherné a vynikající bylo rovněž nabízené pohoštění. Loď Lipsko je první ze série lodí, jež do roku 2013 nahradí dosluhující lodě stávající flotily, kterým v současnosti končí plavební licence.

Lodní dopravu na Brněnské přehradě provozuje Dopravní podnik města Brna.

Další loď bude slavnostně pokřtěna a spuštěna na vodu v sobotu 14. 5. 2011 za přítomnosti významných představitelů Brna a parnterského města Vídně, jehož jméno loď ponese.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí