zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Reforma penzí ustoupí likvidaci škod

12.05.2011
Energie
Sanace, staré zátěže
Šlendryján
Reforma penzí ustoupí likvidaci škod

Vládní slib, že dividendy ČEZ půjdou na penzijní reformu, je podle Miroslava Kalouska zatím nereálný.

Energetický gigant ČEZ, z jehož dividend stát ročně inkasuje kolem 20 miliard korun, zatím důchodovou reformu platit nebude. Ministr financí Miroslav Kalousek v rozhovoru pro HN říká, že "nejprve musí stát z těchto příjmů zaplatit staré závazky", které zbyly po předchozích vládách. Tím pádem se slib vlády, že veškeré příjmy z dividend použije na penzijní reformu, odsouvá na neurčito.

Většinu státních závazků tvoří ekologické zátěže, k jejichž odstranění se stát před lety zavázal a jejichž likvidace je zatím v nedohlednu. "Pokud bychom v likvidaci škod pokračovali stávajícím způsobem, tak se toho ve své funkci nedočkám," říká Kalousek. To by znamenalo, že by přinejmenším v několika nejbližších letech nešla na penzijní reformu z ČEZ ani koruna. Programové prohlášení vlády s těmito prostředky přitom počítalo.

O použití dividend každoročně rozhoduje vláda. "Primárně tyto peníze putují na likvidaci ekologických zátěží. Dále je to odstraňování následků hornické činnosti nebo také některé sociální služby," vypočítává Kalouskův náměstek pro hospodaření s majetkem státu Miroslav Zajíček.

Kdy budou ekologické škody odstraněny, úzce souvisí se spornou ekozakázkou. Podle ministerstva financí se celkové státní garance pohybují kolem 150 miliard korun. Experti přitom hodnotu tendru odhadují na 30 až 50 miliard. Hlavním propagátorem ekozakázky byl vždy právě Miroslav Kalousek.

Vláda se také v programovém prohlášení výslovně zavazuje, že příjmy z privatizace nebo z dividend použije na důchodovou reformu. "Stále platí, že výnosy státních podniků půjdou na penzijní reformu," říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Kdy však na penze přijde řada, není zatím jasné.

AUTOR: Jiří Táborský
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí