zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Světoví klimatologové: Obnovitelné zdroje jsou pro zvládnutí hrozby klimatických změn nezbytné

11.05.2011
Klimatické změny
Světoví klimatologové: Obnovitelné zdroje jsou pro zvládnutí hrozby klimatických změn nezbytné

Překážkou není technologie či náklady, nýbrž politika

Nová zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) dnes potvrdila, že svět je připraven na energetickou revoluci: Do roku 2050 mohou obnovitelné zdroje pokrýt 80% světové poptávky po energiích a to na základě technologií, které jsou dostupné už nyní. Světoví vědci se shodují na klíčové roli obnovitelných zdrojů pro budoucí energetickou politiku právě v době, kdy české ministerstvo průmyslu chystá aktualizaci Státní energetické koncepce, která dle všech indicií míří přesně opačným směrem - k neobnovitelným, špinavým a riskantním energetickým zdrojům, jako je uhlí a jádro.
Zvláštní zpráva o obnovitelných zdrojích energie (SRREN) dále zdůrazňuje možnosti obnovitelných zdrojů jako klíčového faktoru při zmírňování změn klimatu a zvyšování dostupnosti, spravedlnosti a bezpečnosti v oblasti energetických dodávek. Nicméně ze zprávy vyplývá, že existují významné politické překážky, které musí být odstraněny, aby bylo možné využít všech možností obnovitelných zdrojů.
Sven Teske, ředitel sekce pro obnovitelné zdroje energie v Greenpeace International a jeden z hlavních autorů zprávy prohlásil: "Toto je pobídka pro vlády, aby zahájily radikální přehodnocení svých politik a obnovitelné zdroje se staly jejich ústředním bodem. To je povinnost, která jasně leží na bedrech vlád, protože prosinec, kdy se uskuteční další důležitá klimatická konference (COP 17) v Jižní Africe, se rychle blíží."
Zpráva IPCC předkládá nezvratný vědecký důkaz, že obnovitelné zdroje energie dokáží pokrýt i rostoucí poptávku v rozvojových zemích, kde nemá přes dvě miliardy lidí přístup k základním energetickým službám. A mohou toho dosáhnout levnějším a rychlejším způsobem než konvenční energetické zdroje. "Vlády musí odstartovat energetickou revoluci zavedením zákonů o obnovitelných zdrojích energie po celém světě," doplnil Teske.
Kvůli zásahům Brazílie a zemí vyvážejících ropu přišlo shrnutí pro politické představitele o významnou část obsahu. "Důrazně bych politickým představitelům doporučoval přečíst Technické shrnutí, které obsahuje relevantní fakta pro to, aby mohli učinit informované rozhodnutí v oblasti budoucích politik pro obnovitelné zdroje energie. Tato zpráva bude v nejbližších letech nejdůležitější publikací v oboru obnovitelných zdrojů energie a pro ty, kteří budou rozhodovat o budoucnosti energetické politiky."
Energetický scénář Energetická [R]evoluce [1] - společný projekt Greenpeace International, Evropské rady pro obnovitelné zdroje energie a Německého ústavu pro letectví a kosmonautiku - byl vybrán jako jeden z hlavních scénářů zprávy. Od roku 2005 zveřejnilo Greenpeace Energetickou revoluci ve více než 40 zemích světa, došlo k vytvoření národních scénářů i a trojímu vydání globálního scénáře.

Kontakty:

Sven Teske, ředitel sekce pro obnovitelné zdroje energie v Greenpeace International v Abu Dhabi:
Tel.: +49 171 8787552

Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR
e-mail: lucie.jakesova@greenpeace.org, tel.: 603 443 140

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
14
8. 2017
14-18.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
MŽP ČR
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí