zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

OSN varuje: Zastavte vymírání včel

21.05.2011
Příroda
Zemědělství
OSN varuje: Zastavte vymírání včel

Odborníci z Programu OSN pro životní prostředí vydali varování, že světu hrozí katastrofa, pokud nebude okamžitě zastaveno prudké vymírání včelstev. Bez včel nám hrozí hladovění - ne kvůli medu, ale kvůli "práci" na opylování zemědělských plodin, kterou ještě dlouho nebudeme umět líp než ony.

Od roku 1998 prudce ubylo včelstev v USA a západní Evropě. Střední Evropa zatím hlásí méně prudký úbytek, ale za posledních třináct let zmizela třetina až polovina původního stavu včelstev ve většině zemí Západu. Příčinou jsou znečištění životního prostředí a pesticidy užívané v zemědělství.

Katastrofální úbytek včelstev dokumentuje zpráva Bees under Bombardment vydaná Spojenými národy. "Úbytek včelí populace má vážné důsledky na zdroje potravin," tvrdí experti z Ženevy.

Bez včel klesnou výnosy

Včely jsou jedním z nejdůležitějších článků potravního řetězce. Na opylování jsou totiž kriticky závislé mnohé druhy rostlin, které bez včelích opylovačů tvoří mnohdy jen desetinu či ještě méně plodů a semen. Výnosy zemědělců tak bez včel klesají pod polovinu až třetinu.

Nejvýraznější pokles včelí populace od roku 1998 zaznamenaly Belgie, Francie, Německo, Itálie, Nizozemí, Španělsko, Spojené království a USA.

"Včely jsou prvními indikátory širšího negativního vlivu znečištění na živočišný a rostlinný život na Zemi," tvrdí OSN ve své zprávě.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí