zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Smrt reportéra opět na scéně

28.05.2011
Šlendryján
Smrt reportéra opět na scéně

Policie znovu otevřela případ záhadného utonutí předního českého ekologa Josefa Velka.

Ekolog a známý reportér Josef Velek se krátce po revoluci rozhodl splnit si sen. Spolu s kamarády vyjel do Egypta na potápěčskou výpravu.

Chtěl si nejspíše i oddechnout od stresu, který zažíval kvůli svým článkům v časopise Mladý svět, v nichž popisoval snahy podnikavců vydělávat na dovozu jedovatého odpadu.

Výprava skončila tragicky. Poslední dubnový den roku 1990 Velek zemřel při potápění u městečka Port Safaga.

Ačkoli ne všechny okolnosti neštěstí se podařilo objasnit, policejní vyšetřování došlo k jasnému závěru: nehoda.

Po dvou desetiletích se situace změnila a Velkův případ policisté znovu dostali na stůl. Přihlásil se totiž nový svědek, někdejší emigrant Vladimír Škřepský, který na místě provozoval potápěčskou základnu a Velka pomáhal vytahovat z vody.

>>Nesouhlasím se závěrem, že šlo o nehodu. Já jsem bohužel pár smrtelných nehod při potápění zažil a tohle rozhodně nebyl případ pana Velka,<< vysvětluje Skřepský. On sám je přesvědčen, že šlo o vraždu.

Vyšetřovatelé jeho tvrzení berou v potaz. >>Podezření, že se nešlo o nehodu, existuje a tato výpověď do něj zapadá,<< říká Eva Michálková z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV), který případ otevřel.

Mnoho otazníků

Policistům, kteří se kauzou zabývali již v roce 1990, Skřepského svědectví chybělo.

>>Nechtěl jsem vypovídat, protože mi tehdy chodily různé výhružky. Svůj podnět jsem sepsal teprve nedávno, když jsem viděl, jaké nepravdy se o smrti Josefa Velka objevují na internetu,<< říká Skřepský.

Vyšetřovatelům nyní pověděl svoji verzi. >>K Velkovi jsme připluli s jedním holandským kolegou na člunu, když jsme viděli, že má problémy. Spolu s ním se tam potápěl ještě druhý muž, který ale poté zmizel,<< vypráví Skřepský.

Podle něho bylo zřejmé, že něco není v pořádku - Velek měl totiž stále na sobě připnutý opasek s olověným závažím, který potápěčům usnadňuje ponor. >>Je zarážející, že člověk, který se s Velkem potápěl, mu ten pásek nesundal, což je první věc, která se má v tu chvíli udělat,<< tvrdí Skřepský.

Podivné pak prý bylo i to, že ačkoli byl Velek pod vodou jen zhruba čtvrthodinu, jeho nádoba se vzduchem byla již prázdná. >>Za tak krátkou dobu nemohl vzduch spotřebovat. Je jasné, že už když šel do vody, musel mít láhev téměř prázdnou,<< dodává.

Vyšetřovatelé jeho slova považují za důvěryhodná. Podařilo se jim i dohledat, kdo byl onen muž, který se tehdy s Velkem potápěl, jeho jméno však prozradit nechtějí.

>>Jména podezřelých nelze s ohledem na presumpci neviny sdělovat,<< říká Michálková z ÚDV.

Verze s estébáky

Jenže i kdyby policie prokázala, že smrt předního ekologa někdo zavinil, je zde háček: trestný čin vraždy by byl po 20 letech promlčen.

Vyšetřovatelé proto nyní pracují s verzí, díky které by bylo možné případ dotáhnout do konce, a to, že za Velkovým utonutím mohli stát lidi z bezpečnostních složek předlistopadového režimu. V případě komunistických zločinů totiž promlčecí lhůta neplatí.

Tato verze by přitom měla své opodstatnění, ačkoli Velek zahynul skoro půl roku po revoluci.

>>StB dlouhodobě sledovala ekology a jejich aktivity jí nebyly zrovna příjemné. Výprava, na které pan Velek zahynul, se musela začít připravovat ještě mnoho týdnů před převratem, a bylo tedy možné, že v tom byl zapleten i někdo z bezpečnostních složek,<< vysvětluje Michálková.

Navíc je známo, že někteří příslušníci StB hledali i před revolucí různé způsoby přivýdělku a Velkovy pravidelné články o nebezpečných skládkách nebo kácení stromů jim mohly vadit.

Při prověřování této verze však policisté narazili na zásadní překážku: velká část příslušných svazků byla skartována.

>>Týkalo se to zejména materiálů z roku 1989, které se mohly ukázal jako klíčové,<< dodává Michálková. A vyšetřování tak prozatím vyznívá do ztracena.

Svědci: Jen nehoda

Podezření, že Velek byl zavražděn, se objevila hned po jeho smrti. Více než jeho předlistopadového působení se však dotýkala jeho posledních článků v Mladém světě.

V nich popisoval plány stavebního družstva Pragoiso, které chtělo v liberecké teplárně spalovat toxický odpad z Německa, vůči čemuž se ostře stavěli místní ekologové.

>>Kvůli tomu případu mi tehdy manžel říkal, že poprvé v životě měl strach o život,<< vzpomínala před šesti lety v týdeníku Reflex Jana Velková.

Členové potápěčské výpravy nicméně tvrdili, že za Velkovou smrtí byla pouze nehoda - ekologovi prý pod vodou došel vzduch a začal panikařit.

Týdeník Ekonom zkoušel kontaktovat několik lidí z tehdejšího Velkova okolí a i ti se přikláněli spíše k původnímu závěru.

>>Pro nás v redakci bylo jeho úmrtí obrovská rána. Vnímali jsme to ale pouze jako nešťastnou náhodu,<< říká novinářka a spisovatelka Dana Emingerová, která v roce 1990 pracovala jako redaktorka Mladého světa.

Podobně mluví i nynější náměstek ministra financí Tomáš Zídek, který před listopadem působil v ekologickém hnutí Brontosaurus, jež Velek spoluzakládal.

>>Svého času jsem mluvil i s lidmi z té expedice a všichni se shodli, že šlo o nehodu,<< tvrdí Zídek.

Ekologický průkopník

Josef Velek proslul tím, že v době normalizace jako jeden z mála upozorňoval na ničení životního prostředí státními podniky a tehdejšími družstvy, o čemž se v oficiálním tisku příliš nepsalo.

Známými se staly jeho reportáže, v nichž popisoval například >>invazi<< milionů přemnožených křečků, kteří ničili úrodu na Slovensku, nebo články o škodlivosti chemických látek PCB, tehdy běžně využívaných v inkoustech nebo rtěnkách.

Tehdejší režim jeho články toleroval, protože po ochraně životního prostředí formálně volaly i závěry stranických sjezdů.

>>V době komunismu měl ještě do značné míry svázané ruce a nemohl si dovolit psát o všem. Po revoluci to však chtěl rozjet naplno a psát úplně otevřeně,<< dodává Dana Emingerová.

AUTOR: Vladimír Šnídl

Josef Velek (1939-1990)

- Původní profesí elektroinženýr, od 70. let novinář a zakladatel ekologické žurnalistiky.
- V roce 1974 inicioval vznik ekologického hnutí Brontosaurus.
- Jako první Čech byl v roce 1989 zapsán na čestnou listinu OSN Global 500, odměňující osobnosti se zásluhami o ochranu životního prostředí.
- Autor knížek Perla Antil, Jak jsem bránil přírodu nebo Příběhy pro dvě nohy.

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí