zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Veřejnost nové spalovny odpadu nechce, stavět se ale musejí

31.05.2011
Odpady
Veřejnost nové spalovny odpadu nechce, stavět se ale musejí
Vyšší ochrana životního prostředí vyžaduje použití moderních technologií. Chudší společnosti odpady sládkují, zatímco bohatší je využívají. Proto je třeba získat dotace, které umožňují instalovat vyspělé technologie tam, kde by stoprocentní úhrada nákladů z vlastních zdrojů byla problémem. Vyplynulo to ze semináře Odpady 2011 a jak dál?, který se uskutečnil v rámci veletrhu WATENVI.

To znamená, že poplatky za odpady hrazené občany by překračovaly 1,5 procenta průměrného příjmu domácností. Při 7000 korunách měsíčního příjmu je tato hranice 1 260 korun za rok. Cena za odpad v nově postavené spalovně financované pouze z úvěru a bez dotace, však v současnosti v každém případě překročí 2 000 korun. Složitý je výběr místa pro spalovny, proto je třeba dobře pracovat s veřejností, která se těmto stavbám brání.

Hlavně otevřeněpřipomínkovat jednotlivé kroky před jejich schválením.

Spalovnu tady nechceme

Důležité je připravit soubor kompenzačních opatření pro obyvatele lokality, která bude vybrána pro umístění zařízení na EVO. Bývá pravidlem, že zde zafunguje tzv. NIMBY efekt - "zařízení na energetické využívání odpadů je dobrá věc, ale nemělo by stát u nás". Veřejnost musí od začátku být o záměru informována - není-li tomu tak, evokuje to pocit nedůvěry.

zneužíván ekologickými aktivi

sty. Obecně platí, že běžná veřejnost na rozumné argumenty podané rozumnou formou přistoupí a na druhou stranu programové odpůrce stejně nepřesvědčí nic a nikdo.

Jak je to s emisemi


znečištění ovzduší. To je logické a nutno říci, že přes složitý proces čištění, odlučování a filtrace určité minimální množství škodlivých látek do ovzduší uniká. Zároveň je ovšem nutné vysvětlovat, že moderní zařízení na energetické využití odpadů je tvořeno nejenom vlastní spalovací částí, ale především je to "továrna" na čištění zplodin.

emise spaloven jsou nižší, než při výrobě stejného množství energie v klasických spalovacích zdrojích.

Tiskové středisko BVV

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
27
7. 2017
27.7.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
ASIO, spol.s r.o.
28
7. 2017
28.7.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí