zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Proč by se měl stát naučit dostatečně ždímat ČEZ

01.06.2011
Energie
Proč by se měl stát naučit dostatečně ždímat ČEZ

Dobře vyvážený výrobní mix elektřiny a tepla postavený na domácí těžbě uhlí a energii z jádra, pokrývající domácí spotřebu s možností exportu...

Kvalitně nadimenzovaná přenosová soustava a silná základna vzdělaných odborníků těžící z výborné kvality technických vysokých škol u nás. To je stručná charakteristika naší energetiky, jednoho z pilířů každé ekonomiky, který jsme z dob socialismu zdědili v relativně slušném stavu a těžíme z toho dodnes.

Historicky skvělé základy české elektroenergetiky si dobře uvědomovaly i německé energetické koncerny, které se po neúspěšném pokusu o privatizaci ČEZ za Zemanovy vlády všemožně snažily zabránit vzniku vertikálně integrovaného ČEZ. Šlo o to českou energetiku rozbít a pak po částech levně nakoupit.

Naštěstí se to nepodařilo a čas dal za pravdu tehdejšímu ministrovi průmyslu a obchodu. ČEZ se stal významnou evropskou energetikou a klíčovým majetkem státu. Nicméně integrací České republiky do EU a s realizací myšlenky na jednotný evropský trh s elektřinou se konkurenční výhoda celé ekonomiky v soběstačné, relativně nezávislé a hlavně levně vyrábějící elektorenergetice jako mávnutím proutku přetavila téměř výhradně v zisky ČEZ.

To je logicky mnohým trnem v oku. Podle odpůrců SuperČEZ se Česko stalo "Čezkem". Jenže by tomu tak být nemuselo, a to za podmínky, že by stát jako většinový vlastník ČEZ uměl tuto společnost s dostatečnou odborností hlídat a "ždímat".

A získané prostředky, ať už formou daně z příjmu, nebo dividend, efektivně využívat. Vracet domácí ekonomice významnou část získané hotovosti je ze strany ČEZ povinnost s jasnou předností, nikoli možnost, a to by mělo být zřejmé.

Stát jako většinový vlastník ČEZ by měl přesvědčit veřejnost, že je odpovědným správcem těchto peněz a že má pro ně přesně vymezené využití prospěšné pro celou společnost. Zatím tomu tak není. Změna a pochopení této pozice by měly přijít rychle, protože se na nás valí zřejmě další zdražení elektřiny z Německa a bude mít bezpochyby důsledky. O to více, že i po dvaceti letech po revoluci jsme jedna z ekonomik EU s energeticky nejnáročnějším průmyslem.

O nás bez nás

Zatímco pro Němce platí, že co si v elektroenergetice uvaří, to si snědí, my jsme v rámci EU ztratili možnost ceny elektřiny ovlivnit a jsme závislí na rozhodnutích německé vlády a direktiv Evropské komise.

Ochota Němců při síle jejich ekonomiky, kupní síle obyvatelstva a přímé schopnosti ve volbách ovlivnit nejen domácí, ale i evropskou energetiku, akceptovat vyšší ceny elektřiny výměnou za nižší emise a "lepší" životní prostředí je logicky jiná než u nás.

Německý volič přijme zdražení elektřiny bez velkých emocí a pokorně, u nás vláda při hrozícím větším zdražení musela vždy nějak nestandardně zasáhnout, což nikdy není řešení, ale jen další odložení problému.

Německo, jak se zdá, nyní rozjíždí odvážný projekt urychlení přechodu k obnovitelným zdrojům energie při útlumu jádra, a to bez ohledu na sousední země, které to zasáhne.

Důsledek je zřejmý. Náměstek ministerstva průmyslu a obchodu mluvil na nedávné konferenci o možnosti 20 až 30procentního zdražení elektřiny v horizontu pěti a šesti let.

Generální ředitel ČEZ dokonce varoval v rozhovoru pro ekonomický list Handelsblatt německé podnikatele před zdražením elektřiny, které by mohlo podle něj způsobit odchod velkých průmyslových společností z Německa. Některé analýzy zahraničních bank mluví o možnosti růstu cen elektřiny v regionu v delším horizontu až na 75 eur za MWh (tedy o čtvrtinu víc než dnes).

Výborná zpráva pro ČEZ

Zatím je ale klid, definitivní rozhodnutí o osudu osmi jaderných elektráren v Německu zatím nepadlo a pro rok 2012 je zajištěna cenová stabilita. Jenže situace se může rychle změnit a ceny elektřiny mohou jít už v letech 2013 a zvláště pak 2014 významně nahoru.

To je výborná zpráva pro ČEZ a špatná zpráva pro všechny spotřebitele v České republice. Pokud k tomu dojde, tlak na ČEZ ze strany veřejnosti i podnikatelských kruhů se znovu zvýší a přijdou nevyhnutelné změny. Jednou možností je, že stát přesvědčí veřejnost, že si umí peníze v ČEZ pohlídat, vzít a efektivně využít.

Druhou, že se ČEZ rozpadne a bude rozprodán. Hrozí samozřejmě i snahy státu obejít minoritní akcionáře ČEZ.

Připravme se, už v červnu může Angela Merkelová vše odstartovat!

Michal Šnobr
Analytik J&T
Analytik, podnikatel a spoluzakladatel makléřské společnosti AKRO Capital. Jako odborník na energetiku dlouhodobě spolupracuje se skupinou J&T a aktivně se podílí na jejích významných obchodech.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí