zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zástupci obcí diskutovali s experty o metodice měření nejvyšší kategorie A místní Agendy 21

07.06.2011
Urbánní ekologie
Zástupci obcí diskutovali s experty o metodice měření nejvyšší kategorie A místní Agendy 21

V prostorách Ministerstva životního prostředí proběhlo dne 23. května setkání odborníků z obcí i expertů na národní úrovni k metodice měření nejvyšší kategorie "A" místní Agendy 21. Účastníci setkání diskutovali o měření udržitelnosti měst, a to nejen v procesech veřejné správy, ale také v konkrétních výstupech a výsledcích jejich rozvoje. Seminář, kterého se zúčastnili zástupci Zdravých měst Chrudim, Kopřivnice, Litoměřice a Vsetín, pořádala NSZM ve spolupráci se společností Integra Consulting Services a Ministerstvem životního prostředí.

Výše uvedená čtveřice Zdravých měst se jako nejpokročilejší místní Agendy 21 (MA21) v ČR pustila do pilotního testování Metodiky hodnocení kategorie "A" v této metodě kvality. Mezi hodnocenými oblastmi udržitelného rozvoje jsou dle navržené Metodiky správa věcí veřejných a územní rozvoj, životní prostředí, udržitelná spotřeba a výroba, doprava a mobilita, zdraví a bezpečnost obyvatel, místní ekonomika a podnikání, vzdělávání a výchova, kultura a místní tradice, komunitní život či globální odpovědnost.

V měsíci červnu se experti rozjedou do uvedených měst a budou dané oblasti hodnotit přímo v místě. Do konce roku 2011 by pak mělo na základě tohoto hodnocení, oponentních posudků i vlastního hodnocení měst padnout definitivní rozhodnutí, zda dané město splňuje nároky kategorie "A" MA21. Zároveň bude dokončena aktualizovaná Metodika "A" MA21 pro všechny další potencionální zájemce.

Uvedená akce i další aktivity v oblasti hodnocení kategorie "A" i dalších kategorií MA21 probíhají v rámci projektu NSZM ČR a Integra s názvem "A-test", podpořeného z Revolvingového fondu MŽP.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí