zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelená autům

08.06.2011
Ekologická auta
Zelená autům

Všichni výrobci automobilů připravují projekty zelených aut. Ne že by byla zrovna všechna zelená, protože podle výzkumu Fordu v České republice víme, že u nás jdou na odbyt nejvíce modrá, červená a bílá auta - tedy barvy naší trikolory. Zelená ve smyslu, že jsou to elektromobily nebo hybridní auta. A budou ještě zelenější!

Měl jsem možnost svézt se v dalším ekologickém autíčku, tentokráte to byl malý Smart, který mi nabili a půjčili v zastoupení Mercedes-Benz, jež je na náš trh dováží. Autíčko je to krásné a prima jezdí.

Co k tomu více napsat? Že bych takové autíčko uvítal na ježdění do práce? To si pište, že ano, cesta autem do práce a zpět má asi padesát kilometrů, a když dojedu ještě na nákup, je to o dvacet kilometrů víc. V garáži mám dávno připravenou zásuvku, která mi plechového kilowatožravce přes noc může nabíjet, takže o co jde? A když budu v nákupním centru, nechal bych ho rychle nabít, pokud bych si třeba vyplýtval energii stíráním nebo klimatizací. Byl bych ale ekologický a snad kromě sazí z opotřebovávajících se pneumatik bych do vzduchu nevypouštěl nic, co by přispělo ke zhoršení ovzduší naší planety.

V současné době, věřte nebo ne, máme u nás více nabíjecích stanic než elektromobilů v provozu. Všichni velcí dodavatelé elektřiny na trhu pracují nebo spolupracují s "elektrikáři", s velkými elektro společnostmi, na vývoji a brzkém osazení naší republiky rychlonabíjecími stanicemi. To zaslouží pochvalu.

O čem však dlouho přemýšlím - a na tuto otázku mě přivedl můj soused - jak to je s těmi fototovoltaickými elektrárnami? Když zajde slunce, šmahem se změní výkon dodávaný z nich do elektrorozvodné sítě dejme tomu na desetinu instalovaného výkonu. Možná se ptáte, proč jsem se tak rychle ocitl na úplně jiné koleji - napřed auta a pak hned najednou fotovoltaika?

Protože vše spolu totiž souvisí. Souvisí spolu třeba fotovoltaika instalovaná na domě, která vám může nabíjet auto v garáži nebo akumulovat energii do článků, jež pak využijete na topení v noci. Ale globálně jednou půjde o stále omílané smart grids neboli chytré sítě. Ty budou dodávat energii ze sluníčka, pokud bude svítit - nebo odtud, kde svítit bude. Budou pracovat s energií z tepelných i atomových elektráren, které nelze ihned odstavit z provozu ani je hned rozjet. Když trocha energie zbyde, bude sloužit k načerpání vody do horních nádrží přečerpávacích elektráren, aby ty ihned do několika minut po vzniku požadavku mohly zase dodat energii do sítě.

A teď konečně ta autíčka v zásuvce! Po dobu, než se rozjedou třeba tyto pomocné elektrárny, bude se energie čerpat z akumulátorů vašeho broučka, který se nabíjí ze zásuvky v garáži! Takže, takhle to jednou bude. Vaše elektroautíčko bude součástí přelívání energie a článečkem v obrovských a rozlehlých projektech smart grids!

Milan Loucký,
šéfredaktor Technik
milan.loucky@economia.cz

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
22
1. 2018
22-25.1.2018 - Veletrh, výstava
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí